Bazilika - stavba, architektura - domněnka

  • Samotná rozeta je postupně rozebírána zde.
  • Vycházím z toho, že gotický sloh nepřecházel plynule z románského stylu nýbrž, že se jedná o samostatnou architekturu vyvinutou nezávisle. Považuji Saint Denis za gotickou katedrálu, nikoliv za románskou s prvky gotiky. V tomto ohledu se upřednostňuji názor Charpentiera. Viz Tajuplnost gotických chrámů. Např. http://www.materialy.borec.cz/panska/romanskeumeni.html považuje klášterní chrám Saint-Denis za organický vývoj románského slohu ke gotice - tento názor nesdílím, proto vás na to upozorňuji. Stránky www.planetware.com považují Saint-Denis za počátek gotické architektury.

Velký kostel - Bazilika

"Baziliky - vedlejší lodě jsou nižší než hlavní loď, prostor mezi stěnou hlavní lodi a opěrnými pilíři je překonán jedním nebo více opěrnými oblouky, často zespodu zdobených kružbami. Obvyklé jsou trojlodní baziliky, byly stavěny také baziliky pětilodní (Milán, Kolín nad Rýnem). Většina gotických katedrál je bazilikálního typu."

wikipedie, opěrný systém

Podle Braniše:

  • byl kostel založený v nynějších rozměrech
  • "a proveden do r. 1278 od závěru chorového až ku čtvrtému páru pilířů" (Braniš)
  • "že míval po bocích presbyteře (to je ten chorový závěr, pozn. T. J.) s každé strany dvě kaple" (Braniš)
  • "že za Václava II., když se ve stavbě pokračovalo, připojena byla po západní straně ještě čtvrtá loď boková" (Braniš)
  • "první stavitel chrámu v době Otakarově mínil hlavní loď zklenouti pomocí vnější opěrné soustavy" (Braniš) . Opěrný systém je dobře popsaný na wikipedii, zde. Str. 305, Dějiny Zlaté Koruny: "Je pozoruhodné, že na exteriéru kostela byly uplatněny prvky, jež náleží k výbavě katedrální architektury: vimperky na opěrácích presbytáře, fiály, chrliče (bohužel nedochované) a konzoly, které jsou zřejmě pozůstatkem zamýšleného opěrného systému - Zlatá Koruna tak má v českých zemích prvenství v pokusu o jeho provedení."

Bazilika

  • Velký kostel je ve skutečnosti bazilikou
    • nejméně trojlodní dispozice
    • oddělené lodě, případně propojené arkádami
    • střední loď je vyšší než boční lodě, osvětlená zónou bazilikálních oken
    • bývá z vnějšku zpravidla podepřena opěrným systémem, ale není podmínkou
    • může mít až sedm lodí (viz Notre-Dame v Paříži)

Saint Denis, Paříž, Francie

  • Saint Denis je tedy také bazilikou
    • střední loď je vyšší než boční lodě
    • střední loď je doplněná řadou bazilikálních oken
    • lodě jsou propojené arkádami
    • nižší boční lodě

Bazilika Saint Denis

O stavbě samotného chrámu se kniha Dějiny Zlaté Koruny, str. 304, vyjadřuje takto:

"Kostel se začal stavět nedlouho po založení kláštera a stabilizace řeholní komunity. Lze předpokládat, že půdorysný rozvrh kostela alespoň z části pochází z druhé poloviny šedesátých či ze sedmdesátých let 13. století." - tedy 1260-1270 !

Z časové chronologie se tedy můžeme domnívat, že Přemysl zamýšlel postavit svůj jediný cisterciácký klášter již před rokem 1259 (bitva u Kressenbrunnu), s datem založení kláštera se domnívám k 11. 8. 1262 (uctívání trnové koruny ve Francii, k čemuž může mimo jiné také odkazovat stavbou Kaple Andělů Strážných), cisterciáci vyrazili ze Svatého Kříže 6. 4. 1263, ale to už v Koruně nějaké zázemí postavené být muselo. Kaple Andělů Strážných je prý nejstarším dochovaným stavením kláštera, avšak je možné, že v místě stavby sv. Markéty stávalo něco dříve (legendy). Cisterciáci tedy se stavbou velkého kostela neotáleli a zdá se, že postavili to, co považovali za nejdůležitější!

"Jako první vzniklo křížení a přiléhající část trojlodí až ke čtvrtému páru pilířů, kde byl kostel uzavřen provizorní zdí, v jejímž místě byla později osazena chórová přepážka neboli lettner. Patrně až následně byly postaveny (dnes zbořené) chórové kaple a presbytář."

Postavili tedy křížení a zřejmě právě i s onou proslulou rozetou!

"Tato fáze byla dokončena zhruba kolem roku 1320 a poté následovala pauza, o jejíž délce nemáme představu, a během které kostel vyhořel."

Následovala pauza, jak je uvedeno výše - to je důležitá informace - hlavní tedy bylo postaveno a mohlo se začít "fungovat". Co se ovšem v té době všechno v klášteře odehrávalo, se můžeme jenom domnívat. Ale jak se píše na str. 313 knihy Dějiny Zlaté Koruny - "Jádro opatské rezidence pochází z druhé poloviny 13. století ....V první polovině 14. století byl opatský dům na východě rozšířen o další trakt, který obsahoval dodnes zachovalou osmibokou opatskou kapli, jež vyniká svou architektonickou elegancí...." Proč zmiňuji kapli? Zdá se, že tedy byla postavena, dejme tomu, ve stejné době s prozatimním dokončením chrámu a před dlouhodobou "přestávkou". V pozdější době už zřejmě (musím si ověřit) už možná k tak významným stavebním počinům nedošlo, ale o tom možná více zde.

"Loď kostela byla dostavěna někdy v poslední čtvrtině 14. století v podstatě ve stejné podobě jako její starší část."

"Zřejmě v této fázi byla připojena čtvrtá boční loď, která se však nedochovala, podobně jako gotická předsíň před hlavním vstupem do chrámu."

Proč považovali za potřebné stavět čtvrtou chrámovou loď? Vždyť to je asymetrické! I když, při pohledu na půdorys kláštera, počítali-li bychom i Křížovou chodbu, jako jakousi chrámovou loď, pak bychom symetrie dosáhli. Zvlášť, když (jak je uvedeno níže), byl chrám s křížovou chodbou dodatečně propojen!

"Kostel byl propojen s přiléhající křížovou chodbou velkého konventu vstupem ve východní boční lodi těsně vedle transeptu."

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení