Kniha Tajemný klášter pod horou

Po mnoha letech výzkumů a bádání konečně spatřila světlo světa má kniha o Zlaté Koruně. 

Jsou to mé domněnky, jak to mohlo být. Může Vás to zaujmout, nebo nemusí. Jedná se o můj pohled na milovanou Zlatou Korunu. Někdy člověk prostě "ví", že musí něco udělat. 

 

Podle legendy klášter založil Přemysl Otakar II. ze zbožných pohnutek. Před důležitou bitvou u Kressenbrunnu roku 1260 proti uherskému králi Bélovi IV. prý učinil zbožný slib, že za své vítězství nechá založit klášter. Důvody však byly i politické. Nový klášter měl zamezit případné rozpínavosti rodu Vítkovců, kterým patřil nedaleký Český Krumlov.

Historie Zlaté Koruny začala 6. dubna 1263 nedaleko Vídně v rakouském klášteře Heiligenkreuz (Svatý Kříž). V tento den se řeholníci cisterciáckého řádu, povoláni Přemyslem Otakarem II., vydali na sever, jejich cesta skončila v nehostinné lesnaté a málo osídlené krajině. Tam, jižně od Českého Krumlova začali budovat opatství Svatá (Trnová) Koruna - Sancta Spinea Corona. V klášterních zdech ukryli v křišťálové schránce vzácnou relikvii, trn z Kristovy koruny, který dal jméno novému opatství. Klášter vzkvétal a od 17. století se užívá názvu Zlatá Koruna.

Kniha se zabývá klášterem Zlatá Koruna z netradičního úhlu pohledu. Hledá odpovědi na otázky, jako jsou: z jakého důvodu mohl být klášter umístěn až na samý okraj zlatokorunských pozemků, proč je konventní kostel situovaný severojižně a jeho rozeta netradičně zdobí boční zeď příčné lodi, ale i mnoho dalších. Podrobně se zabývá výzkumem významu právě této rozety, přičemž odkazuje i na další existující rozety vycházející ze stejného konceptu. Mnoho stavebních prvků kláštera ukazuje na jeho utajenou minulost. Čtenáři se zde také dostane vhled do samotného původu významného člena cisterciáckého řádu, sv. Bernarda z Clairvaux, ale i Přemysla Otakara II. V poznání širších souvislostí se tak jeví více než zřejmě, že klášter Sancta Spinea Corona nebyl jen běžným klášterem a správním místem.         

 

Pár slov z knihy, které bylo možné namluvit, najdete zde: https://youtu.be/GxDMWJggcAo 

 

Rozhovor s Jaroslavem Kuglerem na téma Zlaté Koruny v MP3 najdete zde.

Video z tohoto mluveného slova najdete na youtube kanále Alchymistka zde.

 

Kniha o Zlaté Koruně, Mysterium gotického kláštera Zlatá Koruna

 

 

Možnost zakoupení knihy:

https://www.kosmas.cz/knihy/502231/tajemny-klaster-pod-horou/

 

Knihu si také můžete objednat na TJesetova@seznam.cz za doporučenou cenu 399 Kč s podpisem autorky + poštovné (Česká pošta). 

 

Recenze od Aleše Česala, autora knih Skrytá česká historie, Utajené dějiny Čech, Záhady staré Prahy, Královský pitaval, Magická řemesla a moha dalších:

"Není to jednoduché čtení a kniha chce opravdu pozorného čtenáře, který v ní odhalí nevšední spojení a souvislosti. Osobně mi nejvíce připomíná Charpentierovo Mysterium katedrály v Chartres, ale jde o dílo naprosto originální a české. A navíc je kniha (přes jistou obtížnost plánků a nákresů) vyvedena pěkně i graficky (má i textilní záložku, což už dnes není tak časté)."

 

Co pozorný čtenář objeví, najde zde.

Aleš Česal

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení