Tympanon

Fotografie archiv (T. J.)

 

 

 

"Ačkoliv západní průčelí Notre-Dame v Paříži vzniklo teprve v 13. století, byla do jižního portálu sv. Anny převzata starší skulptura. Jde přitom o tympanon, horní nadpraží a 52 klenáků, který byly ze staršího kostela zasazeny do západního průčelí nové katedrály. Z těch jsou podle hudebních nástrojů k rozeznání jen proroci, králové a 24 starců.

 

Ve středu tympanonu trůní korunovaná Matka Boží pod baldachýnem a drží na klíně Ježíška, po stranách stojí dva andělé. Za pravým klečí král a za druhým stojí biskup s průvodcem, který vsedě píše. ... Dnes převládá názor, že jedním z nich je Germanus, později svatořečený biskup z Paříže, a druhým král Childebert, který měl rozhodující podíl na vzniku katedrály.

...

Teprve u příležitosti obnovení portálu sv. Anny v roce 1969 byla rozpoznána stylová příbuznost těchto sochařských prací s portálními plastikami v Saint-Denis a v Chartres, což znamenalo nutnost nové datace příliš pozdně uváděné doby vzniku."

str. 306, Gotika

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení