Chýnovská jeskyně

 

"Spatřete na vlastní oči místa, která vznikla před více než 750 miliony lety, kámen, který je ve vodě měkký jako kůže a nebo minerál (hexagonit), který se vyskytuje pouze v Himálaji a v Chýnovské jeskyni."

Chýnovská jeskyně byla první jeskyní v Česku, která byla zpřístupněna veřejnosti.

Jeskyně byla objevena náhodně při práci v lomu v roce 1868, a najdete jí v katastrálním území obce Dolní Hořice, východně od Tábora a asi 3 km severovýchodně od městečka Chýnova. Samotný Chýnov je od Tábora vzdálen cca 10 km a leží na železniční trati číslo 224 vedoucí z Tábora do Horní Cerekve. Z železniční stanice Chýnov se můžete k jeskyni vydat buď po modře značené turistické stezce (asi 4 km) nebo po cyklotrase číslo 1181.

Přírodní rezervace Chýnovská jeskyně byla založena v roce 1949 a v roce 1992 byla oblast prohlášena národní kulturní památkou. A nachází se v Pacově hoře, která přírodní rezervací v okrese Tábor. Vyskytují se zde celostátně významné mineralogické naleziště s chráněnými druhy živočichů a rostlin.

V jeskyni není krápníková výzdoba, ta je zde nahrazena vrstvami mramoru s ambolity, které na stěnách vytvářejí tzv. oka a mají za následek jejich mnohobarevné zbarvení.

Jeskyní také protéká podzemní potok, u kterého zatím není určeno, odkud přitéká. V podzemí vytváří rozlehlé "Homolovo jezírko". V roce 1962 bylo zjištěno, že vyvěrá v Rutické vyvěračce, která se nachází cca 1,5 km západně od jeskyně.

"Chýnovská jeskyně je největší známé přezimoviště netopýra řasnatého u nás."

 

Pro veřejnost je zpřístupněna trasa o délce 220 metrů z celkových cca 1 500 metrů délky jeskynního systému (celkový rozsah však nebyl ještě zcela přesně určen).

Nejnižší bod prohlídky je v hloubce 42 metrů.

Prohlídka trvá 40 minut. 

Vzhledem k náročnosti trasy se prohlídka nedoporučuje dětem do 3 let a osobám se sníženou pohyblivostí a s nemocným srdcem.

 

Zalíbil-li se Vám tento kraj, můžete si najít vhodné ubytování např. na ubytování v jižních Čechách a prožít zde nádherné chvíle.

 


Zdroj informací:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Chýnovská_jeskyně

http://tipynacestu.cd.cz/traveltips.html?action=edit&ttip_id=388

http://www.jiznicechy.org/cz/index.php?path=prir/chynov.htm

http://www.volny.cz/jeskynechynov/

 

 

Fotogalerie

(archiv T. J.)

Chýnovská jeskyně
Správa jeskyní

České republiky

 

Adresa:
Správa Chýnovské jeskyně
Dolní Hořice 54
391 55 Chýnov
tel.: 381 299 034

GSM 724 330 365
fax.: 381 299 255
E-mail: chynov@caves.cz

 

Provozní doba:
pondělí: zavřeno
duben - červen, září

Út- Ne: 9:00 - 15:30
červenec - srpen

Út- Ne: 9:00 - 17:00
říjen

Út- Ne: 10:00, 12:00, 14:00
listopad - březen: Zavřeno
 

www.volny.cz/

jeskynechynov/

- aktuální ceník vstupného

- rezervaci vstupu

- žhavé informace

- jak je najdete

- a další informace

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení