Tábor

Tábor, náměstí, historie, město

 

 Původně středověké město, které se mělo stát bezpečnou pevností odolávající nepřátelům, může i v dnešních dobách nabídnout mnoho podnětného. Jeho půvabné křivolaké uličky se stávají dějištěm pro Hon na Širroka místních skautských oddílů.

I když se zdá, že se Táborská historie píše pouze od dob husitů, archeologické nálezy z vypuštěné nádrže Jordán přinesly další důkazy o předchozím osídlení, které se tak přidaly k poslední kamenné věži bývalého hradu Kotnov, místa, které se původně nazývalo Hradiště a jehož zakladatelem je patrně český král Přemysl Otakar II. Avšak nalezené archeologické nálezy svědčí ještě o mnohem starším osídlení, pokud si to dobře pamatuji z přednášky - tak i z doby železné a bronzové.

Husité obsadili Hradiště v březnu 1420 a od té doby zde začali stavět nový domov, kde chtěli vybudovat nový, lepší svět. To se jim dařilo pouze do roku 1452, kdy se museli sklonit před autoritou pozdějšího českého krále Jiřího z Poděbrad. Začala tak nová etapa budování královského města.

Původně ze značné části dřevěné město bylo na kamenné přeměněno v průběhu 16. století po ničivých požárech.

Táborští také nezapřeli svou vzpurnou povahu, když odmítli poslušnost králi Ferdinandu I., a později se vzbouřili v protihabsburském povstání.

Ani Švédové se městu nevyhnuli, stejně tak jako smrtící morová rána, či o století později pruská vojska. 

Přesto se však Tábor nevzdal a od 19. století začala nová éra vzestupu, i když na čas narušená světovými válkami. 

Výstava v Trafačce - Když k nám zavedli proud (2017)

Výběr z nabídky:

(ostatní hledejte vlevo v menu)


Tábor, město,

(archiv T. J.)


 Táborsko - pohledy známé a neznámé  

www.tabor.cz

 Město Tábor je ve skutečnosti mnohem tajuplnější a zajímavější, než by se mohlo zdát. 

Věděli jste, že v Táboře můžete najít stejně krásné maličké uličky jako v Českém Krumlově?

A co by Vás mohlo do Tábora také nalákat je velké množství hospůdek a restaurací, které se na Starém městě nacházejí!    


 

Chcete se vydat na jednodenní výlet do Tábora?

Návrh na vlakové spojení a jízdné můžete najít třeba zde.  

 

 Housův mlýn - kulturní akce - zde.

 

Husitské muzeum

Blatské muzeum v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí

www.husitskemuzeum.cz

 

Stálé expozice v Táboře a Sezimově Ústí - Husíté, Středověké podzemí, Gotický sál, Život ve středověku, Vyhlídková věž Kotnov, Památník Dr. E. Beneše

Stálé expozice v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí - Příroda Táborska, Národopis Blat a Kozácka, Z pokladů muzea, Pamětní síň Karla Weise


Parkování v Táboře 

 Nyní je nově otevřené parkoviště v ulici Vodňanského, která se nachází přímo za nádražím. Parkoviště je bezplatné a je dostatečně velké. Na vlakové i autobusové nádraží, na Husovo náměstí a v podstatě směrem do centra, se dostanete snadno - projdete nově zbudovaným podchodem. 

<iframe width="300" height="300" src="http://maps.google.cz/maps/ms?msid=210544170282832736053.00049cb7070dbfe0bde27&msa=0&hl=cs&brcurrent=5,0,0&ie=UTF8&t=m&vpsrc=6&ll=49.414463,14.677219&spn=0.004188,0.006437&z=16&output=embed" frameborder="0"></iframe>
Zobrazit místo Tábor na větší mapě

 


Podívejte se vlevo do menu

a můžete tu objevit informace o zajímavých místech jak v městě Táboře,

tak v jeho okolí.

 

Z míst, která se v Táboře nachází (a jež jsou popsána vlevo v menu) jmenujme alespoň některá:

- Pomník mistra Jana Husa na Husově náměstí přímo naproti vlakovému nádraží v Táboře, pomník jehož autorem je slavný Chýnovský rodák František Bílek (nezapomeňte si při návštěvě Tábora zajet do nedalekého Chýnova, kde můžete najít Bílkův dům s expozicí a také místní hřbitov s náhrobky od tohoto umělce, jehož tvorba mi tolik připomíná Dalího).

- Mystické a tajuplné Klokoty, do kterých lze krásnou a příjemnou procházkou dojít přímo od Bechyňské brány, která se nachází kousek od Žižkova náměstí.

- Tvrz Vítka z Prčice, kterou již nenajdete, ale můžete dojít na místo kde stávala. Vítek z Prčice je zakladatelem slavného rodu Vítkovců.

- Harrachovka, Táborákům velmi dobře známé místo, ke kterému dojdete (nebo dojedete na kole) romantickým údolím řeky Lužnice, a cestou minete i Geologickou expozici.

- Granátová skála, která ukrývá opravdové české granáty (jen je najít).

- Kostel sv. Jakuba a Filipa v Parku pod Kotnovem, nachází se přímo proti Bechyňské bráně a kdysi zde býval starý hřbitov. Dodnes jsou zde pozůstatky a památníky významných Táborských občanů (Kamarýta, a také i manžela Boženy Němcové - Josefa Němce). A co je důležité, je to krásné místo pro odpočinek - a dokonce i s dětským hřištěm!

- Vodopád, který vytéká z přepadu na Jordánské nádrži (mapu najdete zde).

- Najdete zde, ale také (jak už jsem zmínila výše) zajímavé příspěvky od Carlomana, které jsou věnované husitům  (Střípky doby husitské a Tábor a husité po Lipanech) a českým dějinám.

- Nabídku budou postupně doplňovat Táborské osobnosti (zatím: Jiří Hrzán, Václav Kaplický, Karel Mareš, Oskar Nedbal, o Františkovi Křižíkovi si můžete přečíst v příspěvku - Železniční trať Tábor - Bechyně).

- A zajímavá místa v okolí Tábora, která můžete navštívit (zatím jsou zde k nahlédnutí: Chýnov, Chýnovská jeskyně a Choustník).

 


Něco málo o Táboře 

 

"Tábor, který se v 15. století stal centrem husitského hnutí, je největším městem regionu a zároveň nejbohatším na architektonické památky.

Jeho středověkou minulost připomíná vyhlídková věž Kotnov, pozůstatek původního hradu, s přilehlou Bechyňskou bránou.

V jejím těsném sousedství byla roku 2006 v budově renesanční sladovny v areálu bývalého pivovaru zřízena stálá expozice Táborský poklad, kde si lze prohlédnout mincovní nález z jagellonského období.

Válečné zbraně a dobové dokumenty jsou k vidění v Husitském muzeu v budově historické radnice, odkud lze také sestoupit do spletitého středověkého podzemí. Síť podzemních chodeb představuje táborskou raritu, turisty hojně navštěvovanou.

Za hranicemi historického centra stojí za návštěvu poutní kostel Klokoty."

Doslovná citace z brožury: Tábor - tipy na výlety na Táborsku, kterou vydalo město Tábor v roce 2011.

Brožuru si můžete vyzvednou v městském infocentru na Žižkově náměstí.

Obsahuje mapku okolí Tábora. 

 

Tábor, fotografie Žižkova náměstí v Táboře, město Tábor

Žižkovo náměstí v Táboře

 

Okresní město Tábor, ležící v Jižních Čechách

se nachází na železniční "křižovatce" tratí:

- 220 (z Prahy do Českých Budějovic)

- 224 (z Tábora do Horní Cerekve)

- 202 (z Tábora do Bechyně)

- 201 (z Tábora do Písku)


Město

Tábor

na všechny způsoby -
nahlédněte
a nechte se unášet
jeho historií
a krásou.

V Táboře

najdete
gotiku,
renesanci
i prvky
baroka.

Ale také krásnou
a romantickou
přírodu.

A co je na

Táboře

nejlepší?

Je jen kousek
od Prahy,
od Budějovic,
od Písku
i od Pelhřimova.

 

  

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení