XXI MFF Bukovinská setkání

Od roku 2008 se na Slovensku, a to přímo v Turčianských Teplicích, konají Bukovinská setkání, které spolupořádá Turčianská městská rada. Běžný čtenář se jistě zeptá, co mají Turčianské Teplice společného s Bukovinou, když s ní nesousedí, avšak pořádají Mezinárodní folklorní festival "Bukovinská setkání"?

Proto si nyní stojí za to připomenout poválečnou dobu, která stála, dalo by se říct, na počátku záměru těchto setkání. A to především léta 1946-1947. V tomto období byla přesídlena část obyvatel Poiany Micului zpátky do Československa, odkud původem pocházela. Přesídlení bylo provedeno na základě smlouvy č. 563/46 ze dne 10. prosince 1946 sepsané v Oradea Mare mezi vládou Rumunska a repatriační Českou komisí. Ze 409 lidí, kteří se přemístili v lednu a v únoru v roce 1947 do Československa, zůstalo na Slovensku 200 navrátilců, další byli usídleni v srpnu 1947 v Čechách. Na Slovensku to bylo 70 rodin z Bukoviny, především horalé/goralé. Žili v devíti lokalitách - okres Rimavská Sobota: Abovce, Chanava, Gemer, Rumince, Svatý Kráĺ, Starňa, Šafárikovo (Tornaĺa), Štrkovec i Včelice, poblíž maďarských hranic. Zbývající skupina horalů byla usídlena v domech po Němcích ve Volarech, v okolí Prachatic a Hazlova, Aše a Chebu.

Zakladatelé a hlavní organizátoři Bukovinských setkání v čele s ředitelem Zbigniewem Kowalskim už dlouho věděli o přesídlencích z Bukoviny v Čechách a na Slovensku. Jeden z prvních kontaktů s touto skupinou navázal Zbigniew Kowalski v roce 1995 v oblasti Štrkovec. První schůzka přinesla své ovoce již v roce 1996, když do Jastrowie na Bukovinská setkání přijela ze Štrkovce pěvecká skupina pod vedením Viliama Pazdery. Představil se zde spolu se svým synem Viliamem Pazderou mladším. Jejich skupina vznikla v reakci na pozvání organizátorů setkání. Po roce se reprezentace Bukovinských ze Slovenska rozrostla a byla pojmenována "Chlapi ze sela". Hráli písně z Poiany Micului, rodné vesnice členů skupiny.

V roce 1997 bylo v Horní Štubni oslaveno 50. výročí cesty Bukovinských přesídlenců na Slovensko. Byl to také okamžik zrození "Mikulanky", ve které zpívali bývalí obyvatelé Poiany Micului a jejich potomci. Tím však byla také ukončena činnost skupiny "Chlapi ze sela" ze Štrkovce, kteří vstoupili do "Mikulanky", kterou v roce 1998 vedla Gertruda Pinďáková. Následující rok se "Mikulanka" zúčastnila Bukovinských setkání v Polsku a Rumunsku. Od té doby je častým hostem různých festivalů.

První návrhy o přesunutí Bukovinských setkání na Slovensko padly již v roce 2003 ve Skalitém. Toho roku se také poprvé Bukovinských setkání v Polsku účastnila zkušená goralská skupina "Capkovci". Tato skupina byla založena v roce 1990 a její zakladatelé byli Roman a Pavel Capkovci ze Skalitého a Gustav Gomola z Černého. Časem se přidali Miroslav Capek a Jozef Markuliak z Oščadnice, a později i dvě dívky Veronika Rokyčáková z Svrcinovce a Janka Šuriková ze Skalitého. Capkovci prezentovali lidové písně ze svého regionu Kysuce na Slovensku, v českém a polském jazyce.

Na podzim roku 2003 ve Skalitém, poprvé u samých kořenů (vždyť před více než 200 lety, při hledání lepšího života, odtud někteří odešli na Bukovinu) se konala Bukovinská setkání. Podmínku kořenů splnily i skupiny z Horní Štubně, z Poiany Micului všechny, které tam mají kořeny, a také skupina "Watra" z Brzeznicy.

Tohle byl pouhý nástin slovenského akcentu na Mezinárodním folklorním festivalu Bukovinská setkání, aby i čtenář, který do nynějška nesledoval historii setkání si byl vědom historických souvislostí.

Při podávání zpráv o maďarské části festivalu jsem se dozvěděla, že János Árpád Potápi, starosta Bonyhád a prezident asociace Bukowinskych Seklérow, je Bukovincem. V Turčianských Teplicích - náhoda, nebo snad osud - se ukázalo, že rodina starosty města Michaela Syguta pochází z Poiany Micului v Jižní Bukovině.

XXI. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Bukovinská setkání se v Turčianských Teplicích zúčastnilo devět týmů z Ukrajiny, Srbska, Rumunska, Polska a Slovenska.

Nejstarší slovenská Turčianská skupina na pódiu byla letos "Mikulanka", která představila písně z rodné Poiany Micului. Ne všichni členové skupiny žijí v Horní Štubni, někteří přijeli i ze značných vzdáleností. Členové skupiny: Gertruda Pinďáková, Pavlína Chromeková, Ján Chromek, Prokop Stodolica, Dana Stodolicová, Ján Stodolica, Jozef Jurášek, Charles Jurasek, Agneška Jurášeková, Mária Jurášeková, Regina Václaviková, Ignác Pinďák, František Markuĺák, Viliam Pazdera starší, Viliam Pazdera mladší, Ján Svintek, Jozef Svintek, Eugen Jurášek, Ľudmila Jurášeková, Ing. Jozef Jurášek, Karol Stodolica, Anastázia Kadlecová, Andrea Gužíková starší, Andrea Gužíková mladší a Mariana Sýkorová.

 

Výňatek z textu, jehož plné znění najdete zde: http://bukowina.org.ua/aktualnosci/po-slowackiej-stronie

Autorka textu: dr. Helena Krasowska Instytut Slawisktyki PAN

Překlad textu: Taťána Ješetová

 

Fotogalerie

- fotka pochází z odrodzenie.org.ua 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení