Zlatá Koruna
Úryvky z knihy Tajemný klášter pod horou - Mysterium gotického kláštera Zlatá Koruna. Úvod, svatý Bernard z Clairvaux, Hirzo z Klingenberka, Michal Parléř, trn z Kristovy koruny. Mluvené slovo je doplněné tématickými fotografiemi.
............................................................
"Znám kraj, kde zlátne réva a poutník netuší,
že proud řeky se vlévá tam večer do duší."
...
"Tam, kde si řeka zpívá svou píseň v moruších
a když se večer stmívá, já slzu osuším."
Vltava, Jiří Štaidl
"Nedostatečná znalost je začátkem zasvěcení k vytrvalosti."
C. P. Estés
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28. 10. 2018
Chcete-li pochopit Zlatou Korunu, musíte objevit hlavní ideu, která se jako červená nit táhne hluboko do minulosti. Přitom musíte odhodit vše, čemu jste dosud věřili - zavrhnout dogmata doby dávno minulé, ale i nově vzniklá doby současné. Odvážně se pustit do nánosů dezinformací, které jsou považované za správné a objevit tu jedinou opravdovou perlu.
Chce to hodně odvahy, kterou má jen ten opravdově hledající.
Za odměnu se vám dostane toho pravého poznání. Zjistíte, že znalosti tady byly vždycky, ale bývaly dostupné jen adeptům a zasvěcencům. Dneska je však může získat každý, kdo opravdu chce a je dostatečně vytrvalý.
Tuhle cestu si totiž musí prošlapat každý sám.
Nikdo totiž neuvěří tomu, co říká druhý, protože neudělá svou vlastní zkušenost.
A bádání ohledně myšlenky toho, o co v té Zlaté Koruně ve skutečnosti jde, je sladkou odměnou.
Na začátku si však musíte ujasnit zda věříte tomu, že to byl jen obyčejný klášter.
Já mám ověřeno, že nebyl.
Jak říká Rowena z Havraspáru:
"Pokud se musíš ptát, nikdy se to nedozvíš. Pokud víš, stačí se jen zeptat."
To znamená, že když si tím vším hledáním projdete a pochopíte, uvidíte to, co je očím nezasvěcených skryté, byť to měli každý den před očima.
Proto se tady neobjeví další informace a poznatky toho, co jsem sama zjistila. Byť bych o tom napsala knihu o tisíce stranách, neuvěříte. Ale v knihách to všechno už dávno je, nejenom v knihách, ale i samotných stavebních prvcích kláštera a kostela - a nejenom v nich, v této Zlaté Koruně, ale po celém světě. Znalosti jsou všude kolem nás, jen se musíte umět dívat.
Ale zůstane tu to, co tady již je. Se všemi těmi otázkami a možnými odpovědmi, ať pravdivými či chybnými - to je prostě vývoj. Ale je to nápověda, a docela už obsažná. Kdo chce vidět, ten vidí, ale slepému nepopíšete krásu růže, když jí sám neuvidí.
Taťána Ješetová
Nabídka
Foto: archiv T. J., není-li uvedeno jinak.
- 750. výročí založení kláštera (popis, fotografie na www.klaster-zlatakoruna.eu)
Video z youtube:
Zveřejněno na youtube 26. 09. 2013
Další díl pořadu "Na špacíru" Šimona Pečenky představuje cisterciácký klášter ZLATÁ KORUNA.
Zláká Vás naše obrazová zkratka k návštěvě tohoto místa? Svoje náměty pro další špacírování nám můžete zasílat na adresu:
simon.pecenka@r1jih.cz
Kategorie Zábava
LicenceStandardní licence YouTube
Autor: Terezie 2012
Zveřejněno na youtube 22. 10. 2013
Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě.
Do kláštera Svatá trnová koruna (Sancta Spinea Corona) povolal cisterciáky z rakouského kláštera Heiligenkreuz český král Přemysl Otakar II. roku 1263. Podle legendy založil klášter ze zbožných pohnutek. Král měl totiž před důležitou bitvou u Kressenbrunnu roku 1260 proti uherskému králi Bélovi IV. učinit zbožný slib, že za své vítězství nechá založit klášter. Po vítězném boji pak své slovo skutečně splnil. Důvody pro založení kláštera však byly zároveň i politické. Nový klášter měl zamezit případné rozpínavosti rodu Vítkovců, kterým patřil nedaleký Český Krumlov. V roce 1995 byl zlatokorunský klášter prohlášen národní kulturní památkou.
Kategorie Cestování a události
LicenceStandardní licence YouTube
...............
Protože jsem podstatnout část svého života prožila ve Zlaté Koruně, mám k ní velice blízký vztah. A ráda bych se s Vámi podělila o tento překrásný kout jižních Čech.
Využiji k tomu tyhle stránky.
Až půjdete klášter Zlatá Koruna navštívit, a to zřejmě po pečlivém prostudování těhle stránek, budete mít v paměti zoufalý stav téhle památky (jak jej zachytil fotograf v roce 1907) a pak před očima opravdovou a krásnou skutečnost.
Restaurátorům a historikům se povedl mistrovský kousek, když tuhle památku dali dohromady.
Až budete procházet křížovou chodbou v klášteře ve Zlaté Koruně, vzpomeňte si, jak vypadala po ukončení slévárenských procesů - a jak nádherně působí nyní.
Tyhle budovy, to není nějaký zámek nebo hrad, kterých je u nás spousta. Tohle je klášter, který přežil navzdory nepřízním osudu.
Jak je možné, že se vždycky našel někdo, kdo jej silnou vůle opět postavil na nohy?
Proč?
Třeba je opravdu pod ochranou Panny Marie, jíž je zasvěcen chrám i celý cisterciácký řád...
Opatství se původně jmenovalo Svatá Koruna (Sancta Corona), podle trnu z Kristovy koruny, nejvýznamnějšího ostatku, který klášter vlastnil, a kterou Přemyslovi Otakarovi II. daroval francouzský král Ludvík IX., řečený Svatý.
Rožmberský rok - 2011
www.rozmberskyrok.cz
Rožmberkové:
"Klášter s původním názvem Trnová Koruna byl založen králem Přemyslem Otakarem II. On sám i další čeští panovníci nad ním několik staletí drželi svůj patronát. Během husitských válek klášter a jeho pozemkové vlastnictví nezákonně uchvátil Oldřich II. z Rožmberka a nehodlal se jej vzdát ani po skončení husitských bouří. Definitivně se však Rožmberkům podařilo klášter získat až v roce 1493, kdy jim ho český král Vladislav Jagellonský udělil do dědičné správy."
Rožmberkové - cestovní průvodce
Doslovná citace,
(velice zajímavý průvodce plný informací a fotografií o Rožmberských jižních Čechách).
Autorka: Milena Hajná
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, 2010
ISBN 978-80-85033-04-5
Zajímá-li Vás více z historie, klikněte sem.
Hodně zajímavého z historie kláštera a o jeho nejvýznamnějším opatovi, zjistíte zde.
Archiv T. J.