Přes Harrachovku do Příběnic

Po turistické stezce se můžete vydat buď od silničního mostu přes řeku Lužnici, nebo až od restaurace Harrachovka (čímž můžete ušetřit cenných 2,5 km :) ). Několik desítek metrů za restaurací pak narazíte na onu proslulou turistickou lávku, která vás převede na druhý břeh.

Odtud se už můžete vydat vpravo po červeně značené turistické stezce. Čeká vás zhruba 7 kilometrový úsek podél řeky Lužnice. Cestou se můžete kochat nádhernou přírodou, míjíte dva jezy s mlýny (na protějším břehu), mnoho skalních útvarů, ale i potoků a potůčků.

Odměnou za vaší námahu bude nejenom příchod přímo do Příběnic, ale cestou projdete unikátním turistickým tunelem, vylámaným do skály v letech1938-39. Tunel má délku32 metrů, vysoký je 2,5 metru a široký 2 metry (viz obrázek níže).

Stezka není vhodná pro kola (přesto jsem zde dva cyklisty potkala), je místy úzká, jen pěšina, plná kamení, ale někdy i popadaných stromů (jsou pravidelně odstraňovány - dle možností). Nemá žádných výrazných převýšení. Často vede v těsné blízkosti řeky. 

Velice krásná a romantická stezka. 

 

Harrachovka

"Původní besídku Harrachovka postavil v roce 1910 majitel panství Jan, hrabě z Harrachu, první čestný člen KČT. Zanikla v 50. letech min. století. Stávala na tomto břehu Lužnice a byla oblíbeným místem zastavení na tzv. Harrachově turistické cestě, zbudované v letech 1895-99. Ta vedla po levém břehu Lužnice z Tábora do Příběnic. Dodnes je možno vidět původní opěrné zídky a jedinečný turistický tunel. K dnešní Harrachovce, restauraci a vodáckému tábořišti, vede přes řeku lávka zbudovaná odborem KČT Tábor. Původní lávka z roku 1920 byla stržena povodní na jaře roku 1940 a dnešní betonová lávka pochází z roku 1941.

Vysoko na protějším břehu (po zelené značce) stojí poutní místo Klokoty, které dostalo jméno podle pramene "dobré vody", která zde klokotem vyvěrala. Pramen naleznete vedle barokní kaple na stráni pod komplexem. Barokní klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie z počátku 18. století, byl patrně projektován Janem Santini-Aichlem.

Podrobněji viz tištěný průvodce Stezky - díl IV. Dolní Lužnice a webová stránka."

doslovná citace z informační tabule umístěné u lávky u Harrachovky

 

Příběnice

"Hrad Příběnice s městečkem v podhradí (Latrán) byl s protějšími Příběnicemi v husitských dobách největší pevností jižních Čech. Hrad se připomíná poprvé roku 1243. Zakladateli byli Vítkovci, pozdější Rožmberkové. Za Jindřicha z Rožmberka byl vězněn na hradě král Václav IV., za jeho syna Oldřicha z Rožmberka četní husité, z nichž nejznámnější husitský kněz Václav Koranda (1420). K jejich osvobození přitáhl z Tábora Zbyněk z Buchova a hradu dobyl. Po smíru Tábora s Oldřichem byly Příběnice směněny za vesnice u Tábora s podmínkou, že hrad bude zbořen (1437). Od té doby jsou Příběnice v troskách. V okolí řeky směrem k Táboru sídlili Adamité."

doslovná citace z informační tabule umístěné v Příběnicích v bývalém podhradí (viz obrázek níže)

- zřejmě je v textu chyba a místo protějších "Příběnic" mělo být napsáno "Příběniček"

Další informace o Příběnicích zjistíte zde. 

 

Fotogalerie - 7. 3. 2015

(archiv T. J.)

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení