Linie a jihočeské kapličky

Linie ze Zlaté Koruny

 

Nevím, jak lépe to nazvat. Co?

Hned vysvětlím.

Koupila jsem si kartografickou mapu s měřítkem 1: 75 000, edice www.mapove-centrum.cz.

Název mapy byl Mapa tajemných míst Šumavy a Jižních Čech, ale hlavně tam byla Zlatá Koruna.

Zaujalo mě nejenom to tajemno, ale i podrobnost samotné mapy.

Jsou v ní totiž pěkně zakreslené všechny kapličky, kaple, boží muka, mohyly nebo památníky (? - je jich opravdu nějak moc) a pochopitelně kostely.

Plus navíc, na téhle mapě, i ona tajemná místa.

Když jsem si tu mapu podrobně prohlížela, připadalo mi na ní něco zvláštní (až jí uvidíte, tak to také "uvidíte" ?) ).

Vypadalo to, jako by jednotlivé křížky (značící ony kapličky, boží muka atd.) byly v jedné linii opravdu podle pravítka!!!

Tak jsem vzala pravítko a šla to prověřit.

Tam, kde nebyl křížek byla značka mohyly (nebo památníku)!

A dokonce také onoho tajemného místa!

Vzala jsem jako střed Korunský chrám (+- pochopitelně) a snažila se jednotlivé značky propojit.

Podmínkou bylo, že musím propojit minimálně tři značky.

Odkud kam opravdu nestačí.

 

Mám mapu malou :) , takže nevím, kam až ty linky mohou ve skutečnosti vést.

Omlouvám se předem, že neuvidíte celou "počmáranou" mapu (a možná to asi ani správně nevyzní), ale možnosti mého scanneru jsou omezené.

Ale myslím, že jako názorná ukázka to bude stačit.

Můžete si zkusit alespoň tu "trošku" vytisknout a zkusit si to domalovat.

 

 Horní obrázek je mapa před pokreslením, a ten spodní je po. 

(Nabádá to k myšlenkám Ley line, že? Třeba to má i něco společného.

Připadá mi nepravděpodobné, že by to byla jen pouhopouhá náhoda.)

  • Zlatokorunské podzemí zde.

 

Jihočeské kapličky

Linie ze Zlaté Koruny, jihočeské kapličky.                      Jihočeské kapličky, Římov.

 

www.jihoceskekaplicky.cz

 

O projektu

Rozsáhlá oblast jihočeského pohraničí spadá do oblasti bývalých Sudet. Toto území do značné míry stále nese známky pohnuté historie. Jednou z nich je množství drobných sakrálních staveb, které jsou zanedbané, nebo přímo v havarijním stavu. Tyto stavbičky, ale i řada ve vnitrozemí, dnes „nikomu" nepatří a to jak ve smyslu vlastnickém, tak duchovním. To právě je příčinou postupného úpadku drobných sakrálních staveb v krajině.
Po té, co v obcích víceméně proběhla rekonstrukce a dostavba základní technické infrastruktury, obrací se jejich pozornost stále více ke vzhledu obce samé i jejího okolí. Obnova kapliček, křížků a božích muk ve volné krajině i v obcích je navíc v posledních letech podporována grantovým programem |Jihočeského kraje i Programem obnovy venkova (POV). Zde však řada záměrů naráží na stále nevyjasněné vlastnické vztahy. Drobná sakrální architektura umístěná mimo obecní pozemky často „nikomu" nepatří, což je zásadní překážkou jinak bohulibému záměru.Drobné stavby v majetku obce opravují obce často svépomocí s využitím místních stavebních firem, nebo vlastních pracovníků. Ačkoliv je toto žádoucí (aby se obec sama o stavby starala), často profesionální přístup stavební firmy nechtěně zbaví původně lidovou stavbu půvabu. Ze stavbiček venkovských laiků se stávají sice řemeslně bezchybně provedené, ale vzhledově neatraktivní kapličky připomínající spíše trafostanice, než stavby lidové architektury. Kde ruku všeuměla nahradí vodováha a lať, tam mizí půvab lidové stavby.

Také mnoho kamenných artefaktů v dobré víře očištěných tryskáním (pískováním) nenávratně ztrácí autenticitu i původní ostrost reliéfů.
Drobná sakrální architektura v krajině má svůj význam i pro oblast cestovního ruchu - ať už se jedná o tradiční pouťování, které se v posledních letech v naší oblasti rozvíjí, nebo pro ostatní typy putování krajinou (cyklo, pěší). Je totiž nedílnou součástí naší kulturní krajiny.
Tvorba těchto webových stránek je financována v rámci projektu Rehabilitace drobných sakrálních staveb v jihočeském pohraničí, osa IV. Leader, opatření IV.2.1. - Realizace projektů spolupráce.

Hlaní cíle projektu

Hlavním cílem předkládaného projektu je rehabilitovat drobnou sakrální architekturu v jihočeském pohraničí a zachovat její autentičnost ve vazbě na cestovní ruch.
Neusilujeme o jednorázovou a řemeslně perfektní opravu sakrálních staveb, ale o znovu nalezení jejich fyzického i duchovního majitele, znovunastolení vztahu s místními obyvateli a obnovu genia loci.
Jen tak je možné dosáhnout udržitelnou péči o drobnou sakrální architekturu v krajině bez potřeby soustavného přísunu finančních prostředků z vnějších zdrojů.

Tohoto cíle chceme dosáhnout naplněním těchto specifických cílů:Přivlastněním sakrálních objektů
Budováním a rozvíjením vztahu k nimJejich obnovou v duchu lidové architektury
Začleněním sakr. památek a dění kolem nich do nabídky pro rozvoj cestovního ruchu regionu.

Spolupráce na projektu

 

 

 

Text doplněn 17. 12. 2014

 

"Čtenářům, kteří se podrobně zajímají o jednotlivé lokality a jejich terén, jímž předpokládané podzemní chodby kdysi vedly, se doporučuje podrobná mapa regionu, případně podrobný autoatlas, zvláště pokud jsou tam značeny také hrady, zámky, tvrze, kláštery, kostely a kapličky. Tak je možné se přesvědčit, že mnohé tyto sakrální, ale i významné svěstské stavby stojí v tzv. topopřímkách, které podle senzibilů jsou vlastně orientační body nad podzemními chodbami. V úvahu je třeba brát i zaniklé stavby včetně různých usedlostí a hájoven, nebo i přemístění některých kapliček, soch svatých a křížů."

 

 

Tajemné podzemí IV. díl

Jižní Čechy

Miloš Štraub

Jitka Lenková

str. 18

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení