Vltava

 

 

U Libora Čermáka jsem zjistila, že také uvažoval stejným způsobem jako já a hledal co je stejnorodé, pomocí pravítka a mapy. Dovedl svůj průzkum dál a jiným způsobem a já si zde dovolím z jeho zjištění čerpat.

 

 

 

Ocituju zde úryvek z Čermákova webu, který se týká keltských oppid, kde si také všimnul jejich zajímavého umístění:

 


„Prehistorie českých zemí je především spjata s Kelty a jejich národy Bójů a Volků. Když jsem si přečítal různé články o těchto lidech, tak se tam opakovalo asi to, že jejich nejvýznamnější střediska byly m. j. Závist, Stradonice, Hrazany či Třísov. Přitom tři z těchto keltských hradišť se nachází podél Vltavy a hlavně na přímce. Kromě zmíněných míst se na ní nacházejí ještě Hosty (mohylové pohřebiště z doby bronzové a halštatské). Vltava, přes to, že teče ve směru jih-sever, má hodně pokroucený tok, ale výše zmíněná místa se nalézají vždy u ní. Bylo to snad dávné pravidlo, že tam kde tato linie protnula tuto řeku, vznikla pravěká sídliště? Když přímku prodloužíme na sever, protne Vltavu ještě u jejího soutoku s Labem u Mělníka i tam se nedaleko Hořína měl kdysi nacházet menhir.“

 

 

Otázku, zda jsou osídlena místa, kde řeka protne přímku, jsem zatím nepromýšlela. Ale jako podmínku pro umístění Svaté Trnové Koruny jsem řeku Vltavu rozhodně spatřovala. Vltava byla, dle mého názoru, zřejmě spojována přímo s „prima materia“ , prvotní hmotou – znázorněnou Černou madonou/Černou pannou, neboť je považována za „matečnou půdu“, ženskou energii.

 

Proč se domnívám, že Vltava s něčím takovým souvisí? Pramení totiž jako Černý potok na svahu Černé hory na Šumavě (1172 m. n. m.). Připomínám, že v katedrále v Chartres na na mnoha dalších posvátných místech byly Černé madony objeveny.

 

Pokud je tedy Vltava „vyjádřením“ prima materia není pak udivující, že na jejích březích vyrostla významná sídla.

 

Aleš Česal také ve své knize Toulky českým tajemnem I.-II. napsal zajímavou větu: „V Čechách je mnoho takových pramenů spojeno s činností řádu cisterciáků.“ A my máme v jižních Čechách na řece Vltavě, pramenící jako Černý potok, hned dva cisterciácké kláštery – Zlatou Korunu a Vyšší Brod."
 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení