Perly ve Zlaté Koruně

Perly ve Zlaté Koruně

 

str. 17

doslovná citace:

 

"Nejvíce historických pramenů, a to zásluhou perel, se vztahuje k mlži perlorodce říční. První, byť nepřímý záznam o výskytu perlorodky u Zlaté Koruny  je již z roku 1418.

 

V těchto nejistých časech byly klenoty (mimo jiné i růžence zhotovené z perel domácího původu) převezeny z Třeboně, Zlaté Koruny a Vyššího Brodu do bezpečnějšího rožmberského Krumlova. V roce 1560 uvádí švýcarský přírodopisec Konrad Gessner jmenovitě Otavu a Vltavu jako řeky velmi bohaté na perlorodky. K období po roce 1600 jsou v práci Respublica Bohemiae od exulanta Pavla Stránského obě řeky zmíněny jako bohaté na perlorodky. V roce 1745 bylo mezi Krumlovem a Hlubokou nalezeno v 3 000 prohlédnutých jedincích 30 pěkných a 92 méně hodnotných perel. V roce 1809 bylo pronajato právo lovit perly pod Krumlovem chalupníkovi Stindlovi ze Zlaté Koruny za 20 zlatých na rok. V přehledu z roku 1811 je uveden nález 92 perel neobyčejně pěkných barev a velikostí od Rájova. Poslední zmínka o výskytu perlorodky u Zlaté Koruny je v Baťově práci z roku 1933."

 

Jak je v knize dále uvedeno byla v roce 1689 mezi Zlatou Korunou a Boršovem zřízena první "perlorodčí rezervace", ale již v roce 1707 perlorodky v této části Vltavy již nikdo nechránil. Přesto však zde bylo několik pokusů o ochranu až nakonec v roce 1908 vyšlo místodržitelské nařízení o zákazu chytání perlorodek. V roce 1941 už nebyla perlorodka u Zlaté Koruny nalezena a zprovoznění papíren v horním toku Vltavy ukončilo veškeré naděje.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení