Scénář scénky slavnostního výkopu při oslavách 190 let

Scénář scénky slavnostního výkopu ve Výhni u Netřebic k příležitosti oslav 190. výročí zahájení stavby koněspřežné železnice

České Budějovice – Linec


• Upraveno pro potřeby webu, mohlo se od skutečnosti mírně lišit

Slavnostní výkop ve Výhni, 190 let koněspřežné železnice

  

Slavnostní fanfára, nebo úvodní píseň


Starosta:

Přivítání a uvedení obecenstva do obrazu:

Dobrý den, vážení návštěvníci našich oslav 190. let zahájení stavby koněspřežky
vítejte na místě, kde dnes proběhne připomenutí si slavného zahájení stavby koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince, které bylo provedeno právě zde ve Výhni. Vychutnejme si nyní spolu onen významný okamžik v dějinách železnice v naší zemi a přivítejme zde chlebem a solí ctěné zástupce „C. k. první privilegované železniční společnosti“, která nás železniční silnicí spojí s našimi rakouskými sousedy.“

Ženy v baráčnických krojích podají chléb a sůl

Zástupce železniční společnosti:

"Velice Vám děkujeme za vlídné přijetí a nyní mi dovolte, vážené a ctěné obecenstvo, abych vás jménem naší „C. k. první privilegované železniční společnosti“ přivítal v tomto v pravdě historickém okamžiku, který se jistojistě zapíše do celoevropských dějin! Neboť již od dob jednoho z největších králů naší země, Karla IV., uvažováno bylo o propojení dvou důležitých vodních cest – Dunaje a Vltavy. A dnes, právě zde, naše akciová společnost naplní tento dávný odkaz, ale novodobým, moderním způsobem! Nespojíme řeky nákladnou vodní, ale mnohem levnější a rychlejší cestou železnou.“

Potlesk obecenstva

„Děkuji velice. A nyní bych rád předal slovo stavbyvedoucímu naší budoucí železnice, profesoru praktické geometrie, panu Františku Antonínu Gerstnerovi.“

Může být potlesk, krátký.

František Antonín Gerstner:

Lehce se obecenstvu ukloní.

"Dámy a pánové, děkuji vám také za milé přijetí. Nyní bych vám rád řekl několik slov o samotné stavbě. Návrh trasy této koněspřežné železnice byl vypracován ve spolupráci s mým otcem, profesorem matematiky a mechaniky, ředitelem pražské polytechniky, panem Františkem Josefem Gerstnerem, který vás tímto uctivě zdraví a přeje úspěch naší věci."

• Krátký potlesk

"Při stavbě železnice nás čeká řada přírodních překážek s velmi značnými výškovými rozdíly, které však nechceme překonávat zastaralým a nevyhovujícím anglickým způsobem, nýbrž dle přísně dodržované zásady, kterou jsme si sami stanovili, že „železná silnice nesmí průrvy a prohlubeniny obcházet, nýbrž překračovat, pokud možno přímou čarou, a nikdy nesmí ztrácet jednou dosažené výšky“. Jsem si jist, že tato novinka, použitá právě zde poprvé, přinese rozvoj železnice po celém světě."

Potlesk obecenstva

"Ovšem, rád bych zdůraznil, že by to nebylo možné bez přispění a záštity soukromých podnikatelů a pokrokovější šlechty."

 

Zástupce železniční společnosti:

"Máte pravdu. Sluší se zde poděkovat velkoobchodnímu domu Geymüller a spol., J. H. Stanetz a spol., a Simon G. Sina, které utvořily naší akciovou společnost, jíž jste právě vy, pane Gerstnere, podstoupil své privilegium.
Ale nezdržujme už ctěné publikum, které se již těší na ten významný okamžik, kdy celá stavba započne. Prosím, podejte mi lopatu, kterou uložíme jako historický důkaz do muzea, aby byla němým svědkem této výjimečné události."

Zástupce železniční společnosti provede symbolický výkop starou lopatou.

 

Starosta:

"Dále byly pro tuto příležitost vyrobeny zvláštní lopaty připomínající tento historický okamžik. Prosím, pane Gerstnere, ujměte se jedné z nich a proveďte slavnostní výkop. Tato památeční lopata bude umístěna v Muzeu koněspřežné železnice v Kerschbaum, které bude k památce koněšpřežné železnice zřízeno."

Gerstner provede výkop

"A nyní dovolte, vážené obecenstvo, abych i já přiložil ruku k dílu a učinil výkop touto druhou památeční lopatou, která bude umístěna v Muzeu koněspřežné železnice v Bujanově, které se tímto také zavazuji zřídit."

Starosta provede výkop

"Děkuji velice za spolupráci při zahájení této unikátní stavby a zároveň bych vás požádal o pomoc při zdokumentování tohoto v pravdě historického okamžiku! Prosím, páni fotografové, chopte se svých fotoaparátů!"

 

Závěr


Starosta:

"Vážené dámy a vážení pánové, ctěné obecenstvo,
děkujeme vám, že jste se zde, spolu s námi, zúčastnili slavnostního zahájení stavby naší koněspřežné železnice a nyní vás prosím, abyste se vrátili zpět do budoucnosti a nastoupili do našeho protokolárního vlaku a vykonali inspekční cestu do rakouského Třešňovce, nebo-li Kerschbaumu."

 

Autorka scénáře a fotografií: T. J.
 

 

Zopakování scénky slavnostního výkopu v Bujanově

Zopakování scénky slavnostního výkopu v Bujanově, scénář mírně upraven. 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení