Rožmberk nad Vltavou

"A kolem dokola voda, voda, modro a jas, a slunce v listí, a konipásek s třepetavým ocáskem na kmeni padlé vrby..."

Ladislav Stehlík - Země zamyšlená

 

Video z youtube:

 Autor: zamkyhrady

Nahráno na youtube 10. 10. 2009

http://www.zamky-hrady.cz/2/rozmberk.htm

Kategorie Cestování a události

LicenceStandardní licence YouTube


Rožmberk nad Vltavou je nejlepší navštívit při cestě ze Zlaté Koruny autem. 


 

Citace:

"Rožmberk nad Vltavou je považován za prvotní sídlo mocných jihočeských Rožmberků. 

Rožmberkové, kteří se zde usídlil v polovině 13. stol., se významným způsobem přičinil o kolonizaci do té doby málo osídleného území. 

Teprve po vymření krumlovské větve Vítkovců přesídlili do Českého Krumlova. Postupně rozšiřovali své panství a posléze se stali nejmocnějšími vládci na jihu Čech.

I po svém přesídlení na Český Krumlov byl hrad (Horní i Dolní) nadále udržován. Hrad (vlastně dvojhradí) je tak dodnes výraznou dominantou v této části výše položené podhorské krajiny, kde Vltava mění svůj směr, obrací se k severu a nadobro opouští Šumavu.

Později byl hrad renesančně přestavěn na zámek. 

Teprve po vymření Rožmberků a obsazení hradu a zámku Karlem Buquoyem v roce 1619 připadl hradní  soubor s celým okolním rožmberským panstvím rodině Buquoů. I za jejich vlády byly hradní a zámecké budovy nadále využívány, a tak se v dobrém stavu zachovaly až do současnosti.

Stejnojmenné městečko záhy vznikalo postupným rozšiřováním podhradí. Je sice malé, ale pro svůj starobylý ráz, přitažlivost hradního komplexu a úchvatné přírodní prostředí podél Vltavy turisticky lákavé. Historicky cenný je zejména starobylý kostel sv. Mikuláše po pozdně gotické přestavbě z 2. poloviny 15. století, ale např. i historický hotel Růže, dům u sv. Kateřiny, kde údajně přebýval Petr Vok z Rožmberka, a jiné pamětihodnosti."

 

str. 132

Citát z knihy: Jižní Čechy - přírodní oblasti

Autor: Ing. Jan Jiráček

Vydal: Sdružené lesy Ledenice a Borovany, o.s.

Tiskárna PROTISK s.r.o., České Budějovice

ISBN 978-80-254-7164-7

 

Fotogalerie:

(archiv T.J.)

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení