Bílí Chorvati

 

Citace z knihy Gorali:

(překlad T. J.)

 

Původ Goralů dnes přitom stále není objasněný, i když se objevila hypotéza, že se jedná o potomky původního kmene Bílých Chorvatů, které ze střední Visly vytlačil na jih, hluboko do karpatského oblouku, polský kmen Lachů. Písemné záznamy zatím chybí. Objevují se až v období valašské kolonizace, všeobecně od druhé poloviny 15. století, v regionech Žilinské župy však pravděpodobně až od poloviny následujícího století.

 

Co jsem objevila o Bílých Chorvatech:

Wikipedie

Bílí Chorvati

Bílí Chorvati byl slovanský kmen zmiňovaný v kronikách raného středověku, jehož jedna část se začátkem 7. století údajně zčásti přesunula do dnešního Chorvatska a vytvořila základ dnešního jihoslovanského etnika Chorvatů, zatímco druhá část zůstala na severu a postupně tam splynula s ostatním obyvatelstvem.

Jeho skutečná poloha či pozadí je velmi nejasné. Především je nejasné, zda/nakolik souvisí s Charváty ze severních Čech a s východoslovanskými podněsterskými Chorvaty.

Existují v zásadě tyto hlavní dohady o lokalizaci Bílých Chorvatů:

A) Morava, Slezsko, severní Slovensko/Malopolsko (např. dle Ľ. Havlíka 1961 žili Bílí Chorvati pouze ve Slezsku, podle P. Ratkoše 1965 a Ruttkaye 1991 ve Slezsku, Vislansku a možná i severním Slovensku)
B) horní Povislí / řeka San
C) severní Čechy (např. dle Labudy, který explicitně tvrdí, že lokalizace ve Vislansku je nesprávná) - zde jde zřejmě o identifikaci s Charváty
D) horní Podněstří - zde jde o identifikaci s Podněstří (Východoslovanské) Chorvaty
E) Podkarpatská Rus (např. dle Magocsiho) - tuto teorii podporují i ​​poslední výzkumy DNA, studie z roku 2009 zjistila příbuznost v DNA mezi Rusíny a Chorvaty z ostrova Krk, obě skupiny mají nejvyšší procentuální zastoupení haploskupiny I (11,3 %) v Evropě.[1][2]

Existují i ​​různé kombinace uvedených lokalizací. Nejběžnější je ta, že to byl původně jeden z kmenů v slovanské pravlasti (mezi Vislou a Dněprem), později se odtud rozšířili na západ (Visla, Čechy) a na jih (Podkarpatská Rus), resp. v závislosti na teorii pouze jedním z uvedených směrů (např. dle Magocsiho se v 6. a 7. století přesunuli do horního Podněstří a Podkarpatské Rusi). Jiná možnost je, že jejich původní území je Podněstří (podněsterští Chorvati), odkud pronikli v (?) 6. století na západ (Slezsko, východní Čechy) a kolem 7. století do blízké Podkarpatské Rusi.

Bílé Chorvaty (ať už sídlili kdekoliv) začátkem 7. století pozval byzantský císař na jih, a tak se část z nich usadila v Ilýrii, v dnešní Dalmácii, kde dokonce v 10. století založili vlastní království (král Tomislav), tito Chorvaté se podíleli na etnogenezi chorvatského a bosenského národa. Ostatní zůstali na severu. Severní (Bílé) Chorvaty zachované kroniky nejčastěji zmiňují v 10. století. V 10. století se také hypotetické území severních (Bílých) Chorvatů stala postupně součástí zemí Koruny české, Polska, Kyjevské Rusi a Uher.

 

Reference
Skočit nahoru ↑ 6/53 in Lemkos, "{{{title}}}": 43–58. doi:10.1353/hub.0.0048.“Lemkos shared the highest frequency of haplogroup I ever reported and the highest frequency of haplogroup M* in the region”
Skočit nahoru ↑ 15/133 in "Frequencies of mtDNA haplogroups in southeastern Europe--Croatians, Bosnians and Herzegovinians, Serbians, Macedonians and Macedonian Romani"(2004). Collegium antropologicum 28 (1): 193–8. PMID 15636075.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení