Kostel sv. Jakuba a Filipa

Tábor - město

Kostel sv. Jakuba a Filipa

alší text také v pravém sloupci zde.

Farní obec Starokatolické církve v Táboře

Kostel sv. Filipa a Jakuba neděle 9:00

www.starokatolici.cz

 

"Kostel sv. Filipa a Jakuba v Táboře je nejstarší sakrální stavbou města Tábora.

Je to původně kaple u hradu Kotnova, která je poprvé připomínána roku 1388.

Kaple, pobořená za husitských válek, měla být znovu postavena 1470.

Po vypálení francouzským vojskem při válečném konfliktu roku 1744, byla roku 1746 barokně přestavěna na kostel v dnešním půdorysném rozsahu. Ten pak po celá staletí sloužil jako hřbitovní.

V západním průčelí kostela je gotický portál.

V západní části je lodi je vestavěna dřevěná kruchta na dvou sloupech.

Tři raně barokní oltáře pocházejí z doby kol roku 1700. Kazatelna je raně barokní.

V kostele je jedenáct náhrobků z let 1564-1597.

Původní vlastník, děkanský úřad římskokatolické církve v Táboře nabídl kostel bezplatně Československému státu 22. 5. 1973. Okresní národní výbor v Táboře 25. 6. 1973 předal kostel do majetku Města Tábora hospodářskou smlouvou 1. 7. 1973.

Kostel byl etapovou rekonstrukcí v letech 1973, 1975, 1978, 1988 a 1990 nákladně rekonstruován do dnešní podoby.

Dne 1.7.1997 byla uzavřena smlouva o pronájmu kostela sv. Filipa a Jakuba v Parku Pod Kotnovem mezi Městem Táborem, zastoupeným Ing. Lenkou Horejskovou a Starokatolickou církví v ČR, zastoupenou Mgr. Aloisem Sassmannem, na nedělní bohoslužby, svatby a křty a další aktivity dle dohody.

První starokatolická bohoslužba se zde konala 6. 7. 1997 na svátek Mistra Jana Husa. Starokatolický biskup, ThMgr. Dušan Hejbal, kostel požehnal pro naše církevní aktivity 20. 7. 1997.

První sňatek zde byl uzavřen 23. 8. 1997 a první svátost křtu se zde slavila 28. 9. 1997.

Kostel sv. Filipa a Jakuba, včetně přilehlého Parku Pod Kotnovem, je památkově chráněný.

Na zdejším hřbitově je pochována celá řada významných osobností Tábora a Táborska.

Mimo jiné je zde i hrob Josefa Němce, manžela spisovatelky Boženy Němcové (+1879 Tábor), tedy prapředka místopředsedy synodní rady starokatolické církve, MUDr. Vladimíra Němce."

 

autor: Mgr. Alois Sassmann, doslovná citace

zdroj: http://www.starokatolici.cz/kde-jsme/farnost-tabor/taborsky-kostel/

 

Mapka: kostel je nad Granátovou skálou. Kříž zřejmě značí bývalý hřbitov - nyní je tam park. 

Kostel je umístěn nad tímto křížem.

Mapa - Tábor - sv. Jakub a Filip
  

Park pod Kotnovem

- dříve starý hřbitov

- dnes krásné místo k odpočinku.

 Kostel sv. Filipa a Jakuba, Tábor  Park pod Kotnovem, Tábor 

Náhrobek Josefa Němce, Park pod Kotnovem, Tábor  Park pod Kotnovem, Tábor

 

 Fotografie: archiv T.J.

Tip na procházku

 

Z Carlomanova e-mailu:


Vydáme se po Parkánech až ke Kotnovu.

O Kotnovu samotném to nebude, nýbrž o dnes již zrušeném původním starém táborském hřbitově, již v dobách mého dětství ( 70.léta 20.století ), přeměněného na vkusný park, dodatečně v novém tisíciletí pak obohacený o dětská pískoviště a prolézačky.

Kromě opět dalšího nádherného výhledu na Tábor a Čelkovice, včetně podstatné délky Lužnice, tak jak protéká pod celým městským komplexem Tábora a opravdu příjemného posezení ve stínu rozložitých stromů nabízí tato lokalita i pozůstatky několika zachovaných náhrobků místních kulturních celebrit.

Za všechny jmenujme alespoň skromný náhrobek Josefa Němce, manžela spisovatelky Boženy Němcové a velkého jejího podporovatele, hrdého nacionalisty a rakouským systémem celoživotně pronásledovaného člověka. 

Tento muž svou literárně nadanou manželku - naopak nebýt jeho "moderního" tolerantního přístupu k touhám a literárním ambicím své manželky, žádné dílo B.Němcové by nevzniklo.  Tyhle " pomluvy" měli na svědomí nejprve typicky čeští maloměsťáci, vyprovokovaní nekonvenční manželskou dvojicí.

(V TV byl i vysílaný - únor 2011 - zajímavý dokument o Boženě Němcové, kde byl její manžel vykreslen přesně v tomhle světle - jako autorčin mecenáš a podporovatel. Pozn. TJ)

Náhrobek Josefa Němce tvoří pouze kamenná deska se špatně čitelným nápisem, a
nachází se v horní části parku - pro přicházející od hlavní brány, naproti Kotnovu, je náhrobek ve druhé uličce, téměř na úrovni nepřehlédnutelné mohutné tumby kněze a básníka Kamarýta ( viz. níže ), která je o uličku dále. Deska je podložená do sešikmené polohy a okolo ní se žádný další hrob nenachází.

Na horním konci parku stojí kostelík sv. Jakuba a Filipa.

Za zmínku stojí zajímavé umělecky zpracované náhrobky místní drobné šlechty z nejrůznějších dob. A také to, že kostelík patří "Starokatolické církvi".

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení