Odchod do Brazílie a Bosny

Naši krajané si chtěli ve třech slovenských obcích, ve druhé polovině 19. století, postavit další usedlosti, ale státní správa jim to neumožnila.

...Následkem toho slovenské rodiny hledali možnosti žití nejen v severní Bukovině, ale i v Bosně a v zámoří. Podle M. Gotkiewitze z Poiany Micului nejdříve odešlo do Brazílie 12 německých rodin. Usadili se v Passa Tres u města Rio Negro. Zanedlouho po nich opouští Poianu Micului a Nový Solonec 16 slovenských rodin. Mezi nimi byli nositelé například těchto příjmení: Budaš, Jurašek, Lehotský, Pečarka, Révay, Staškovan aj. 

Podobně jako v Bukovině, i v Brazílii, když se zde chtěli natrvalo usadit, museli nejdříve vykácet a vyčistit určenou výměru lesa v Lucenii, která byla později přejmenovaná na Itaypolils a nakonec na Alto Paraguacu.

Do Bosny z Bukoviny odcházeli naši krajané koncem 19. století, ale i začátkem 20. století. V roce 1896 odešlo z Poiany Micului do Bosny okolo 12 rodiny s příjmeními Jurašek, Drozdek, Habiňák, Kučák, Najdek, Sygut a jiné.

 

 

str. 41, kniha Slováci v Bukovině

Vendelín Úradník

překlad a úprava Taťána Ješetová

 

 

 

 

První stěhování začalo už v roce 1888, kdy skupina Němců z Poiany Micului, několik rodin z Nového Solonce a též i Slováci z Poiany Micului odešlo přes Brémy do Brazílie, ale nepodařilo se mi zjistit kolik, a které rodiny tehdy do Brazílie odešly. Tato skupina se usadila ve státě Parana a založila městečko Lucerna.

 

Podařilo se mi ale zjistit, že v roce 1895, dne 28. 11. odešli z Poiany Micului nejméně dvě rodiny a to: Jakub Jurazsek, narozený dne 27. 5. 1860, s manželkou Marií, rozenou Lehockou, která se narodila 5. 6. 1860 v Poianě Micului. Vzpomínaní manželé měli svatbu 21. 1. 1884...Když odcházeli v roce 1895, měli už dva syny Juraje a Mateje. Do Brazílie dorazili až v roce 1903, tedy až o 8 let později, než odešli z Poiany Micului. Domnívám se, že nejdříve šli do Bosny a potom spolu s našimi krajany odešli do Brazílie. Spolu s nimi odešel i bratr manželky Jakuba Jurašeka (Jurazseka), který se jmenoval Matej Lehocký. Juraszek a Lehocký se usadili v oblasti Santa Catarina..... V roce 1926 měla rodina Jakuba Jurazseka 52 členů!

 

 

V letech 1895 a 1896 odešla do Bosny skupina našich lidí kácet lesy v oblasti Čelinovac, v blízkosti Bosenské Gradiški. Byli to nositelé následujících příjmení: Drozdek, Gavl´uk, Jurašek, Kozminčuk, Kučak, Kohut, Lehocki, Paždžora, Pečiarka, Sygut a další.

 

 

 

str. 149, Retrospektíva Slovákov....

Jozef Jurašek

překlad a úprava textu: Taťána Ješetová

 

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení