Gregor Jurášek

1888-1941

Gregor Jurášek

 

Narodil se 5. 3. 1888

Zemřel v roce 1941

Byl spoluautorem listu, ve kterém spolu s Eugeniom Breabanuom obeznámili československé úřady v roce 1934/35 o existenci Slováků v Bukovině, v obci Poiana Micului.

Toto napsal Anton Granatier, tajemník Národní rady pro zahraniční Čechoslováky, který na podnět vzpomínaného dopisu navštívil spolu s Ladislavem Třešňákem a Vojtechem Ihriským obec Poiana Micului v Rumunsku:

"Časom přišiel sa nám představiť i bývalý richtár, teraz obecný tajomník Gregor Jurášek a zavolal nás do svojho domu. U neho sme videli vnútorné rozčlenenie tunajších novších domov.

Náš obecný tajomník mal okrem pitvora, kuchyne, eště dve izby s nábytkom popánšteným. Všade čistota a poriadok. Mohol nás ponúknuť len mliekom.

Vysvitlo, že takmer celá dedina je prísne abstinentná. Chlapi odvykli piť a fajčiť. V dedine krčmy niet, ale namiesto nej je potravné družstvo - kooperativa pod vedením nášho hostiteľa, všeobecne uznávaného vodcu.

Skromne, ale s istým zadosťučinením nám vyprával, že Slováci, keď vystal zárobok v lesoch a na poliach, uchopili sa svojpomoci a že nedostatok ornej pôdy vynahradili vzorným mliekarenstvom.

Ich kooperativa dodáva mliečne výrobky priamo do Černovíc a do Bukurešti vo vlastnom balení. Takto sa podarilo Slovákom vystaviť si nádhernú školu."

 

Z brožury vydané k oslavám 50. výročí návratu Slováků z Poiany Micului do Československa

Překlad ze slovenštiny: Taťána Ješetová

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení