Objev ve Vychylovce

Dům z Oščadnice

Dům z Oščadnice

V červenci 2015 jsme se vydali po stopách našeho rodu a původu.

Díky jedné restauratérce v Oščadnici, která nám poradila, ať určitě navštívíme skanzen Vychylovku, jsme objevili původní dům z Oščadnice.

Tento dům byl vystavěn roku 1806, tedy tři roky po odchodu "našich" z Oščadnice, Kysuc apod., na Vychylovku byl přenesen. 

Zajímavostí na tomto domu je tzv. "solární symbol" nakreslený nad dveřmi. "Solární symbol" jsem viděla i na ozdobných sloupech v Detve.

Nejedná se, samozřejmě, o "solární" symbol, ať už pojmenování pochází z jakékoliv doby a současní odborníci jej zřejmě převzali (možná?). Ve skutečnosti je to tzv. "semínko života" z "květiny života", symbol stvoření světa. Používá se například v posvátné geometrii a vychází z něj i platónská tělesa. Stejný symbol jsem si pro radost rýsovala jako dítě, aniž by mě tomu někdo učil, tenkrát jsem mu říkala "leknín". V podstatě je možné jej nalézt i ve zlatokorunské rozetě.

 

Vladislavský sál, Praha

Semínko květiny života jsem objevila také v gotické kružbě kroužené klenby ve Vladislavském sále na Pražském hradě (foto T. J.).

 

Podobnost tzv. "solárního symbolu" se zlatokorunskou rozetou se zdá být náhodná.

Ale my, co nevěříme na náhody, v tom vidíme něco úplně jiného.

Zdá se, že oblast navštívil někdo, kdo byl zasvěcený. Původní význam symbolu se vytratil, ale povědomí o jeho ochranné moci nikoliv.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení