Na kole z Tábora do Bechyně (a okolí)

Cyklotoulky

Na kole, Tábor, Táborsko, Bechyně

 

 

Cyklotrasa č. 11 z Tábora vlakového nádraží:


Z nádraží se vydejte směrem vpravo, ulicí “U Bechyňské dráhy” (směrem na ČB), potom sjeďte ulicí “U Mýta”, přejeďte křižovatku kolem JČE do ulice “Hromádkova” a na křižovatce jeďte vpravo ulicí “Údolní”, která vás dovede až k Lužnici. Potom jeďte podél Lužnice, ulicí “Lužnickou”, vyjeďte na most a dál po cyklotrase číslo 11.
Pojedete přes obec Horky až k rozhledně Hýlačka.
Od Hýlačky vede cyklotrasa 11 rovnou do Lomu, kde končí.

Z Lomu máte několik možností, kudy můžete vyjet dál.
Můžete zvolit cestu po cyklotrase číslo 31 do Malšic (vlakové nádraží),
nebo po cyklotrase číslo 32 do Plané nad Lužnicí (vlakové nádraží),
nebo po cyklotrase číslo 12 do obce Želečproslulé milostnou epizodou Petra Voka a Zuzany Vojířové.
Ze Želče se pak můžete vydat po 12 k Novému rybníku. Tam odbočte vpravo na cyklotrasu číslo 1136, která vás dovede nejprve do Sudoměřic u Tábora (vlaková zastávka) a potom až do Bechyně (vlakové nádraží).

Z železniční stanice Bechyně se potom snadno vrátíte vlakem do Tábora, kde můžete zapůjčené kolo vrátit v Půjčovně kol ČD Bike.

 

Vzdálenosti

Nádraží Tábor – rozhledna Hýlačka cca 6,2 km
Rozhledna Hýlačka – Lom cca 3,9 km
Lom – Malšice (žel. zast.) cca 3,7 km
Lom – Planá nad Lužnicí (žel. stanice) cca 6,5 km
Lom – Želeč cca 6,0 km
Želeč – Sudoměřice u Tábora (žel. zast.) cca 12,5 km
Sudoměřice u Tábora – Bechyně (žel. stanice) cca 10,0 km
  

Možná vás zaujala ta výše zmíněná Zuzana Vojířová? 

Kdo byla?

  

Tak tady máte doslovnou citaci z webu: http://www.csfd.cz/film/222403-zuzana-vojirova/galerie/

Jde o druhou operu z celkově pěti významného českého tvůrce 2. poloviny minulého století, která měla premiéru v pražském Národním divadle 30. prosince 1958 a pak se dočkala zinscenování snad na všech českých operních scénách.

J. Pauer se inspiroval dramatem režiséra a šéfa činohry pražského Národního divadla J. Bora, které v době okupace v inscenaci s legendárními Z. Štěpánkem, M. Glázrovou, J. Dohnalem usilovalo o zdůraznění lesku české historie, postav českých dějin, jejich demokratických rysů a vlastenectví - samozřejmě vzhledem k válečné době tak bylo možné pouze v nenápadném rámci romantického milostného příběhu v období 1587-1620:

Mlynářova dcera Zuzanka Vojířová (zpěv G. Beňačková, hraje M. Vášáryová) se má provdat za venkovského vrstevníka Ondřeje Zachara (L. Havlák / I. Luťanský).

Zuzanka však ještě před svatbou váhá a navíc ji na svůj bechyňský zámek zve poslední Rožmberk Petr Vok (V. Zítek / J. Kukura), který tam ne příliš šťastně a bezdětně žije s manželkou Kateřinou (L. Márová / J. Adamová). Zuzanka dá Petru Vokovi vytouženého syna Petříčka, avšak legitimní manželka Kateřina se postará, že dítě ze zámku zmizí.

Zuzanka tak ztrácí nejen synka, avšak brzy na to na čas i Petra Voka, který se ujímá funkce hejtmana a táhne proti tureckým vojskům.

Takže život Zuzanky v nepřátelském zámeckém prostředí byl velmi vzdálen romantickým snům, byť pod ochranou Petra Voka jde o život snesitelný.

Ovšem ihned po Vokově smrti je Zuzanka ze zámku vypuzena a dožívá jako žebračka, které osud dopřál ještě se setkat nejen s bývalým skoro ženichem Ondřejem, ale hlavně se svým synkem Petříčkem - Petrem Vojířem (M. Ježil / I. Gogol).

Zuzanka nakonec umírá šťastná, že rod pětilisté růže Rožmberků i po smrti Petra Voka pokračuje. (oficiální text distributora)

 

Zuzana Vojířová, milenka Petra Voka

Magda Vašáryová, Juraj Kukura

 

obrázek z webu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/151071-zuzana-vojirova/28334094005/   

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení