Kaple Andělů strážných

 

Další fotografie kaple najdete zde.

 

Kniha Zlatá Koruna - dějiny, památky, lidé

str. 190

Jedná se o poměrně dobře dochovanou dvoupatrovou kapli. Vysoká stavba je zaklenuta třemi poli křížové klenby a uzavřena obdélným polem a pětibokými závěry s opěráky. Presbyteř kaple byla později odstraněna a dochoval se pouze svorník se stylizovaným Beránkem Božím.

Zajímavý je dochovaný portál nad vchodem s tympanonem s listovým motivem i fragment tympanonu s Pravicí Boží.

 

Kniha Dějiny Zlaté Koruny popisuje tuto kapli na straně 302 a je v ní napsáno, že kaple, která byla postavena mimo konventní budovy zřejmě stála již za života Přemysla Otakara II., "který jí - jak se zdá - určil zvláštní symbolické poslání: měla v ní být uchována vzácná relikvie trnu z Kristovy koruny, na který se král odvolával v zakládací listině kláštera roku 1263 a podle nějž byl klášter nazván "U Svaté Koruny".

Dále je zde důležitá informace:

"Presbytář kaple v podobě úzkého obdélného pole a pětibokého závěru byl patrně roku 1844 bohužel zbořen. Teprve během prvních velkých oprav kláštera byl v roce 1913 nahrazen dnešním pravoúhlým přístavkem, jehož půdorys vymezily zde se nacházející hroby opatů."

Další informace o stavebních etapách a využití kaple najdete ve výše zmíněné knize.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení