Venuše a pentagram

Venuše bohyně

Planeta Venuše byla pojmenována po římské bohyni lásky, krásy a smyslnosti. Venuši můžete spatřit jen před úsvitem (Jitřenka) nebo po soumraku (Večernice). Později byla bohyně Venuše ztotožňována s řeckou bohyní Afroditou. Venuše byla zrozená z pěny moře a stala se matkou Aenea.

Mezi Venušiny symboly patří růže a myrta.

Řecká Afrodita má pravděpodobně původ u syrskofoinické bohyně Astarty, která je odvozována od asyrsko-babylonské bohyně lásky Ištar. Té byly zasvěceny myrta, růže, jablko, mák, holubice, delfín, vlaštovka a lípa.

Partnery jí byli Vulkán a Mars.

Otcem by jí měl být Caelus, v řeckém ekvivalentu bůh Uranos (vládce nad světem po prvotním Chaosu). Římané Caela pokládali nejenom za otce bohyně Venuše, ale také za otce boha Saturna (řeckého Krona).

Saturn (Kronos) byl synem Caeluse (Úrana) a Terry (Gaii). Jeho manželkou byla Ops (v řecku Rheia).

A tak v alchymii je dávána do páru Venuše s Martem, avšak lepší souzvuk tvoří planeta Venuše se svým bratrem Saturnem (je-li je jeho otec Caelo). Pokud měli Venuše a Saturn stejného otce, pak by to dávalo smysl.

Venuše planeta

Když se díváme ze Země na Venuši, uvidíme zde velmi patrný rytmus. Venuše se totiž po osmi letech, a to zhruba ve stejný datum vrací na stejné místo na naší obloze. Tato událost je známá jako osmiletý cyklus Venuše, který pramení ze skutečnosti, že třináct oběhů Venuše se skoro rovná osmi pozemským letům. Během těchto osmi let se každá relativní poloha Země, Venuše a Slunce vyskytuje pětkrát. A během dalších osmi let se pak téměř identicky zopakuje. Venuše tak na obloze opíše za osm let obří pentagram neboli květ s pěti okvětními lístky. (Zdroj: earthsky.org)

 

Planeta Venuše - oběh

Zdroj původního obrázku oběhu Venuše -
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Venus_geocentric_orbit_curve_simplified_Line_(pentagram).svg. Obrázek doplněn o další symboliku.

Venušiny vztahy

Máme zde tedy dva znázorněné vztahy. Osm ku pěti, tedy osm pozemských let a pentagram; a třináct Venušiných let a pentagram.

8 : 5 = 1,6
13 : 5 = 2,6
8 + 5 = 13

Číslo 1,6 se velice blíží hodnotě Zlatého řezu: 1,618

13 = 12 apoštolů + Kristus


Výmysly
Zde tedy vidíme, že pentagram není ve skutečnosti ďáblovým symbolem, ale vychází přímo od oběhu planety Venuše. Stejně tak jako číslo 13 není ve skutečnosti smolným, nešťastným nebo Satanským číslem, ale opět vychází od planety Venuše.
Můžeme se pouze dohadovat, proč byla planetě lásky, krásy a smyslnosti přiřazena role ďábla a Satana.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení