Vyšší Brod

- cisterciácký klášter

 - cisterciácký klášter

"Knížeti pekel se nelíbily bílé postavy cisterciáků, které rožmberský vladař poslal do této končiny, aby zde vysvětily nový klášterní chrám."

Ladislav Stehlík - Země zamyšlená

 

 

 Video z youtube:

 Autor: snekousek

Zveřejněno 22. 04. 2012

Cisterciácký klášter

Kategorie Cestování a události

LicenceStandardní licence YouTube
  


  

Ze Zlaté Koruny do Vyššího Brodu je nejsnažší dojet autem.

 


 

Citát:

"Řeka Vltava v okolí Vyššího Brodu, zkrocená dnešní Lipenskou přehradou, zvolna opouští Šumavu a přechází do nižšího šumavského podhůří.

Zde v hlubokých lesích nad řekou založil Vok z Rožmberka již v roce 1259 cisterciácký klášter.

Po řadě peripetií (jen za dobu 20. stol. byl dvakrát zrušen: nacisty a opět po roce 1948) byl v roce 1991 opět navrácen cisterciákům. Patří k nejzachovaleším klášterním objektům v České republice.

Zvláště cenný je klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je významnou dominantou města Vyšší Brod a celé okolní krajiny.

V klášteře se zachovala bohatá knihovna (se 70 000 svazky), obrazárna a mnoho dalších uměleckých památek. 

V bývalém opatském domě dnes sídlí Poštovní muzeum.

Od roku 1898 vede od kláštera křížová cesta k vrcholu nedalekého kopce, nazývaného Martinský vrch. Nedávno byly její jednotlivá zastavení, poutní kaple a obrazárna v novorománském stylu opraveny a zčásti uvedeny do původního stavu. Celá lokalita je známá pod názvem Maria Rast am Stein bei Hohenfurth (Odpočinek Panny Marie na kameni u Vyššího Brodu) a je dodnes oblíbeným výletním cílem."

 

Citát z knihy:  Jižní Čechy - přírodní oblasti

Autor: Ing. Jan Jiráček

Vydal: Sdružené lesy Ledenice a Borovany, o.s.

Tiskárna PROTISK s.r.o., České Budějovice

ISBN 978-80-254-7164-7

 

Fotografie

- archiv T.J.

   

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení