Móda ve znamení Panny

 

"Odjezdy a návraty. Opouštění dočasných, svobodných a neukotvených dopravních prostředků do minulých, budoucích i úplně nesmyslných časů a návraty do iluzorně bezpečného, trochu odcizeného a zároveň strašně známého vězení přítomnosti, ze kterého se nám zdá, že není úniku.

 

Ještě s rozpálenými zrníčky písku přilepenými na zádech, s kůží zašedlou od soli báječných prázdninových dobrodružství sháníme pro děti pytlíky na bačkory a kursy angličtiny. Není ale čas sledovat vzpomínkové filmy za zavřenými víčky. Panna končí podzimní rovnodenností, vládkyně Temnot si již před odchodem lakuje svůj havraní účes. A že je potřeba ještě sklidit veškerou úrodu, uskladnit ji na celý rok a připravit pole a záhony, nám říkají již v mateřské škole.

 

Avšak i z prázdnin přivezená úroda zážitků, inspirací, nových pout a zkušeností podléhá zkáze. Na již existujícím půdorysu staví Panna pro úsporu místa vysoké solidní, uspořádané, fádní a nudné paláce svých pocitů, názorů a vzorně srovnaných triček s krátkým rukávem. A v náhodných prolukách a na malých zapomenutých náměstíčkách vykouzlí jen tak mimochodem skvostné, nepochopitelně krásné a prostorově naprosto debilně umístěné baziliky ze svých vlastních srdcí. Musíme o ně ovšem zakopnout, abychom si jich vůbec všimli.

 

Zvenčí si je pro nedostatek místa moc neprohlédneme. Musíme vstoupit dovnitř a objevíme, každý z nás, místo, které jsme vždycky hledali, místo pro pokleknutí, pro kontemplaci, pro do vesmíru vyslanou pokornou prosbu o sílu přežít nastávající vládu Temnoty (která si tedy již lakuje ty vlasy)."

 

Alexandra Lechovská

www.dhana.cz

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení