Voynichův rukopis

24. února 2020

Taťána Ješetová

 

Snaha o rozluštění rukopisu je marná, protože "nevíme", co luštíme, nevíme, na co se díváme.

Ale vylučovací metodou se můžeme k odpovědi dostat.

Nejprve, pro koho byl rukopis cenný a komu překážel v knihovně? Cenný byl pro toho, kdo věděl, co drží v ruce. Bezcenný pro toho, kdo to vůbec netušil.

Ten, kdo věděl, byl Rudolf II., který se zajímal o alchymii.

Pokud přijmeme domněnku o možném autorovi - pražském lékárníkovi italského původu, který založil Andělskou zahradu a zabýval se astrologií, astronomií, bylinami a léčitelstvím - a žil ve středověku, přičemž měl dobré vztahy s Karlem IV. - nesmíme z této rovnice odstranit důležitou část, kterou prostě alchymie je! Ta totiž propojuje vše výše uvedené.

A Karel IV. vlastnil Kámen, hmotný výsledek Velkého díla - což je znázorněno v ostatkové scéně v kapli Panny Marie na Karlštejně.

Proč jsou v knize rostliny neznámého původu? Protože se nejedná o rostliny - je to pouze znázorňující způsob provedení Velkého díla, se vším, co s tím souvisí.

Kdysi dávno vytvářeli alchymisté šifry právě proto, aby uchránili způsob výroby Kamene a nedošlo tak ke zneužití lidmi bez hluboké vnitřní morálky.

Dneska je nechvalnou praxí vyřazovat z rovnice to, co se nám nehodí - například středověkou alchymii. Dále je obrovskou chybou oddělovat materiální od duchovního - domnívat se, že vše bylo činěno kvůli hmotě, přestupu do jiných dimenzí apod. Ale kvůli tomu nebylo Velké dílo konáno. Alchymisté nepodstupovali letitá martyria kvůli ničemu menšímu, než byla jejich duše. 

Pokud nevíte, nikdy to nenajdete. Pokud víte, stačí se zeptat. - takhle nějak to řekla Helena z Havraspáru Harrymu, když hledal diadém její matky.

 

 

A Indie?

Může mít rukopis indický původ? (Z Véd?) Proč by ne. Když odstraníte ze všech učení světa letité nánosy nepravd a pololží, zjistíte, že jádro je všude stejné - jsou jen různé popisy a nástroje předávání znalostí o tomto jádru.

 

 

 

 A proč to píšu ke Zlaté Koruně? Nebýt bádání nad Zlatou Korunou, tohle bych se určitě nenaučila. Díky ní vím, na co se dívám, byť přesný popis vám opravdu neřeknu :) .

 

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení