Fara
- Bašta
Citace z knihy Josefa Braniše Svatá Koruna, bývalý klášter cistercienský, str. 152, 153:
"Novodobá úprava se však naštěstí nedotkla sousední brány (vedle bývalé školy, nynějšího Obecního úřadu, pozn. T. J.) a střehnoucí jí bašty.
Bránu tvoří vnější gotický oblouk s ostěním, jehož pěkné profilování posud dobře se zachovalo, a druhý vnitřní oblouk segmentový patrně pozdějšího původu.
Bašta, k níž oba oblouky se připojují, jest stavení čtverhranné, jednopatrové. Vchází se do něho z brány ozdobným, pozdně gotickým portálkem. Ostění portálku, v soklu jednoduše otupené, jest v hořejší části živě profilováno trojnásobnými oblouny s příslušným žlábkováním a láme se v pravém úhlu ve vodorovné, v obou rozích článkovanými nosiči podporované nadpraží stejných profilů. V nadpraží jest kamenická značka a ve zdivu nad vchodem jest zapuštěna konsola v podobě obludné masky, patrně starší práce ze XIV. věku, která sem ve druhé polovici XV. století, kdy bašta byla přestavována, bezúčelně byla vezděna (zde bych si o bezdůvodnosti dovolila polemizovat, spíš mi připomíná stromového - zeleného muže. Může to tímto být i jakýsi odkaz na keltskou kulturu, z níž se zdá vycházel i sv. Bernard - viz kniha Louise Charpentiera Mysterium templářů. T. J.). Také dvě okénka z bašty do brány zachovala si ještě staré, skrovné rozměry.
Když ve druhé polovici XVI. století žil ve zpustlém klášteře opat Taxer sám, upravil si baštu za příbytek, rozdělil ji příčkami a klenbami na nízké obytné místnosti a dal ji vně okrášliti sgrafitovou rustikou, nyní přebílenou (v současné době uvedeno do předchozího stavu, pozn. T. J.).
Také tu prý býval nápis GEORGIVS TAXER a posud jest nad jedním okénkem znamení malířovo, dle něhož pracoval zde týž, jenž roku 1576 porýsoval krumlovskou prelaturu.
V XIX. století, když místnosti zrušeného kláštera se upravovaly k továrním účelům, byly fara a škola, které po saekularisaci se uhostily v malém konventu, přesídleny ku bráně, pro školu upravena, jak výše podotknuto, bývalá fortna a faráři vykázán byt ve staré baště."
Do fary můžete vstoupit po projití původní gotické brány, která se nachází mezi farou a nynějším Obecním úřadem (dříve základní školou a hlouběji v historii klášterní školou).
Dnes ve faře najdete antikvariát a také model Zlaté Koruny v době, kdy Zlatá Koruna byla nejkrásnější (zde).
A dále i interaktivní model mapy Klášterství korunského s vyznačenými např.:
- Sídly založenými nebo zásadně rozšířenými klášterem v letech 1263-1420
- Existující starší zástavbou vzniklou před rokem 1945
- Zástavbou vzniklou po roce 1945
- a další
Fotogalerie
(archiv T. J.)