Podzemí

Za mého dětství nám tvrdili, že ve Zlaté Koruně kvůli nestabilnímu podloží nemůžou být žádné tajné chodby.

Ale my jako děti jsme si stejně představovaly své, a v našich ústních vydáních končila jedna chodba ve stromě s obrazem. Nyní, po letech, se ukazuje, že jsme to už tenkrát nějak tušily. I když, samozřejmě, děti mají tajemné chodby a poklady rády.

 Citace z knihy Tajemné podzemí IV. díl Jižní Čechy, autorů Štrauba a Lenkové, str. 176:

"Kdysi významný a bohatý klášter je opředen historkami o tajných podzemních chodbách, kterými v době jeho dobytí husity uprchla hrstka vyvolených.

Není proto divu, že se stal předmětem zájmu mnohých badatelů, zvláště senzibilů.

Byly zjištěny rozsáhlé, ale z velké části už zasypané a zazděné nejméně dvoupatrové sklepy, z nichž údajně vycházejí indicie podzemních chodeb. Některé kratší chodby zřejmě vedly jen do blízkých klášterních statků, kdy mohly sloužit i jako únikové, jiné zjevně sloužily k odvádění odpadních vod do potoka.

Zajímavější jsou však chodby ústící jak na sever ve směru hradu Dívčí Kámen a možná i Kamenného Újezda, tak na jihozápad do Českého Krumlova.

Trasy údajných chodeb mezi oběma místy nebyly dostatečně prozkoumány, ale asi 1 km od Zlaté Koruny, někde v prostoru Rájova, mělo na počátku 20. století dojít k propadu, jímž byla vidět podzemní chodba.

Součástí pověstí o chodbách ve Zlaté Koruně je i zmínka o mimořádně bohatém klášterním pokladu, který v nich byl někde kdysi zakopán."

"Dochované podzemí Zlaté Koruny je možné po dohodě navšítivit." - tuto informaci jsem si přečetla až v této knize - nemohu ji potvrdit a je pro mě novinkou.

  •  Existence podzemních chodeb ve Zlaté Koruně velice dobře koresponduje s mým zjištěním ohledně slova "Trnová" v názvu kláštera - "Svatá Trnová Koruna", více o tomto zjistíte zde (Tajemství trnu).

28. 10. 2018

Co mi stále vrtá hlavou je otázka, zda má hlavní chrám kryptu nebo ne - podle mě by být měla. Ale zatím jsem nenarazila na informace ohledně základů chrámu. Když už jsou prokázané podzemní chodby, tak není důvod pro neexistenci podzemních prostor pod chrámem.

A nově přibyla otázka existence pramene, přivedené vody pod chórem - předpokládám, že by to tam mělo být.

Tak uvidíme.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení