Historie zámku

Římov

Římov, zámek

 

Historie

- text přepsán z této cedule umístěné na zámku:

historie zámku v Římově

 

Z historie zdejšího zámečku

"Původní tvrz, nynější "zámeček" č. p. 1., pochází patrně již z 10. století. První písemná zmínka je z roku 1395, kdy je uváděna tvrz "Hrzimow" - Hřimov. Jakýsi zeman Pelhřim, zkráceně Hřim, ji vybudoval na příkrém svahu nad řekou. Časem se počáteční písmenou "H" vytratilo, a jméno Římov zůstalo.

Od roku 1541 patřila ves rodu Ojířů z Protivice. Posledním majitelem v předbělohorské době byl Ctibor Ojíř, evangelík, který se zúčastnil odboje stavů proti katolickému císaři Ferdinandovi II. Po Bílé hoře, v listopadu 1622, byl za to posmrtně odsouzen ke ztrátě majetku.

V roce 1626 prodal císař Ferdinand II. konfiskát knížeti Janu Oldřichovi z Eggenbergu a ten daroval tvrz a statek ještě téhož roku jezuitské koleji v Českém Krumlově.

Jezuité vytvořili z Římova proslulé poutní místo. Roku 1648 je postavena Loreta, přesná kopie italského originálu. Brzy na to jsou kolem vybudovány ambity a v roce 1658 ve volné přírodě 25 kaplí křížové cesty. Roku 1672 je u Lorety zbudován kostel sv. Ducha. Dnes je tato krajinná křížová cesta svou délkou i významem jednou z nejslavnějších v Evropě.

Na místě původní tvrze postavili jezuité kolem roku 1685 barokní zámek - dvoukřídlovou patrovou budovu s věží uprostřed severního průčelí, obráceného do nádvoří. Dvůr uzavírají hospodářské budovy. Arkády přízemí jižního křídla jsou dnes zazděné. Zámek sloužil jako letní jezuitská rezidence.

Po nějakou dobu zde pobýval i známý historik Bohuslav Balbín.

Po zrušení jezuitského řádu, od r. 1773 do r. 1802 převzali správu světší kněží.

V letech 1802 - 1815 patřil Římov rodu Schwarzenbergů. Od nich jej koupil netolický měšťan a perníkář Josef Lang. Ten v roce 1821 prodal zámeček Josefu Spitzerovi, justiciéru na Rožmberku.

V roce 1844 kupuje římovský zámeček Václav Lorenc. Roku 1869 jej od svého otce kupuje Emil Lorenc. Později byl vlastnictvím jeho vdovy Josefiny Lorencové. Ta v r. 1917 prodala zámeček se statkem Rudolfu Jílkovi z Pelhřimova.

V lednu 1938 tento objekt koupili bratři Vojtěch a Jaroslav Dykovi z Prahy.

Po roce 1948 přešel zámeček do vlastnictví státu, pod správu Místního národního výboru v Římově. Místnostni pak sloužily bytovým účelům, v přízemí byla nějakou dobu také mateřská škola. V prostorách zámečku se dříve konaly i vojenské odvody branců z Římova a okolí, též i ze sousedního Velešína.

Za zmínku stojí, že ve dvacátých letech devatenáctého století, když se připravovala stavba slavné koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Linze, byla v římovském zámečku zřízena projekční kancelář profesora Franze Gerstnera, a v ní vypracována dokumentace stavby.

Zámecká věž, dostavěná roku 1690 byla až do r. 1918 pokryta šindelem a poté eternitem. Od roku 1973 pak měděným plechem.

Na místě "Hostince pod věží" stával od r. 1553 do r. 1863 pivovar s hospodoou, do které se vcházelo zámeckým dvorem. Pivovarská hospoda tu byla až do r. 1959.

V roce 1992 byl na základě restituce tento objekt vrácen rodině posledních majitelů

V průběhu roku 2000 byla provedena oprava střechy a o rok později i částečná oprava fasády.

V roce 2002 byla provedena generální oprava věžních hodin mistrem cechu hodinářů města pražského - panem Milanem Burešem."

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení