Chrám sv. Mikuláše ve Znojmě

 

 

  • Pozdně gotický trojlodní halový chrám, původně zamýšlený jako bazilika.
  • Strop je tvořen síťovou žebrovou klenbou.

 

 

 

Úryvek z průvodce chrámem sv. Mikuláše ve Znojmě

Vydala: Římskokatolická farnost u kostela sv. Mikuláše

www.farnostznojmo.cz

 

Doslovná citace:

"Nejstarší zmínku o kostele sv. Mikuláše ve Znojmě můžeme najít na denárech ražených ve Znojmě asi r. 1103 se siluetou kostela s nápisem S. Nicolaus. Tehdy se jednalo o menší románskou stavbu, která byla součástí kupeckého dvora a při založení kláštera v Louce r. 1190 mu byla svěřena do patronátu. Při založení královského města Znojma po r. 1220 už je kostel sv. Mikuláše jmenován jako hlavní městský kostel.

 

Po zničení starého kostela požárem byl r. 1338 založen nový trojlodní gotický chrám, který se budoval s přestávkami asi 100 let. Později k němu byly přistavěny ještě 4 boční kaple, ze statických důvodů odobourány obě věže v čele bočních lodí a v 19. století vystavěna novogotická věž na atypickém místě v ose chrámu za presbytářem. Vybavení kostela je většinou barokní z přelomu 17. a 18. století."

 

 

Fotogalerie

(archiv T. J.)

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení