Zlatá Koruna

Zlatá Koruna

Zlatá Koruna

"Klášter s původním názvem Trnová Koruna byl založen králem Přemyslem Otakarem II. On sám i další čeští panovníci nad ním několik staletí drželi svůj patronát. Během husitských válek klášter a jeho pozemkové vlastnictví nezákonně uchvátil Oldřich II. z Rožmberka a nehodlal se jej vzdát ani po skončení husitských bouří. Definitivně se však Rožmberkům podařilo klášter získat až v roce 1493, kdy jim ho český král Vladislav Jagellonský udělil do dědičné správy."

 

Rožmberkové - cestovní průvodce

Doslovná citace,
(velice zajímavý průvodce plný informací a fotografií o Rožmberských jižních Čechách).

Autorka: Milena Hajná
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, 2010

ISBN 978-80-85033-04-5

 

Více informací o Zlaté Koruně najdete zde.

 

Zlatá Koruna se do akce "Rožmberský rok" zapojí výstavou:

 

"Oldřich z Rožmberka - otec českých tunelářů".

 

Výstava bude obsahovat pravé historické falzifikáty, kterými chtěl Oldřich z Rožmberka prokazovat své nároky na Korunské zboží (pro výrobu těchto falz provozoval vlastní padělatelskou dílnu, kde neváhal ani padělat listiny Přemysla Otakara II. - info Z. Troup).

 

Spor trval 100 let a Rožmberkové jej pak vyhráli. 

 

 

Fotogalerie

(archiv T.J.)

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení