Trhové Sviny

Trhové Sviny

"Někdy kolem poloviny 13. století vznikla na staré obchodní cestě z Vitorazska do Čech osada Svinice či Sviny s hradem: ta patřila již v roce 1260 Ojířovi ze Svin, příslušníku rodu Vítkovců.

Sídlo pak vystřídalo více majitelů, až v roce 1359 přešlo do vlastnictví Rožmberků, kteří je připojili k novohradskému panství.

Původní hrad byl již v 15. století natolik zchátralý, že ho tehdejší držitel Oldřich z Rožmberka ponechal svému osudu, takže dnes z něj nezbyly žádné viditelné pozůstatky.

Výsadou z roku 1481 povolil král Vladislav Jagellonský Svinům pořádat dvakrát ročně trhy: od té doby se městečko označuje jako Trhové Sviny.

Město zažilo několik ničivých požárů, takže se nedochoval prakticky žádný z původních obytných domů.

Návštěvník Trhových Svinů by neměl opominout shlédnout kostel Nanebevzetí Panny Marie, raně gotickou stavbu ze 13. století, v 15. století přestavěnou, která zřejmě sloužila i k obranným účelům.

Neméně působivou dominantou je barokní poutní kostel Nejsvětější Trojice, ležící necelé dva kilometry jižně od města.

V sousedství kostela Nejsvětější Trojice se dodnes nachází budova někdejších nevelkých lázní, které až do sklonku 19. století provozovala svinenská obec.

Pozoruhodná trojboká kaple skrývá pramen vody, jíž bývala tradičně připisována léčivá moc především proti očním neduhům.

Trhové Sviny vystupují z mírně zvlnění krajiny úpatí Novohradských hor, od jihočeské metropole Českých Budějovic jsou vzdáleny 20 km."

doslovná citace z webu: http://www.rozmberskyrok.cz/page/about_project/places/trhove-sviny

 

Moc pěkné turistické mapy najdete na Seznamu.cz na mapách.

 

Fotogalerie:

(archiv T.J.)

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení