Netolice

Tento text nyní najdete i na www.cd.cz v sekci Volný čas.

 

Starobylé Netolice

Ačkoliv jsou Netolice maličké, dýchne tu na vás historie takovým způsobem, že se sem budete chtít vrátit.

Předpokládá se, že Netolicko osídlili Slované již v 8. století. Zřejmě se jednalo o jeden z prvních Slovanských kmenů na území Čech. O starobylosti tohoto osídlení svědčí v okolí Netolic řada mohyl a pohřebišť, které pocházejí ještě z doby bronzové.

V Kosmově kronice z roku 981 jsou Netolice zmíněny v souvislosti s Důdleby a Chýnovem, neboť zde stály významné pomezní hrady. Vyvražděním Slavníkovců roku 995 se Netolický hrad dostal do vlastnictví vládnoucího rodu Přemyslovců.

Místo to bylo velice významné pro svou polohu na křižovatce důležitých obchodních stezek vedoucích z jižních oblastí a Pasova do nitra České kotliny. A díky tomuto umístění se Netolické hradiště na vrchu sv. Ján stalo důležitým obchodním a správním centrem celého kraje, se sídlem knížecího správce.

Později vznikla kolem kostela sv. Václava trhová osada.

Když byl Přemyslem Otakarem II. v roce 1263 založen cisterciácký klášter ve Zlaté Koruně, přešly Netolice do jeho majetku.

Město Netolice, se svým téměř hektarovým náměstím a kostelem Nanebevzetí Panny Marie, které bylo založeno jižně od původní trhové osady, utrpělo od Vítkovců, po smrti Přemysla Otakara II., velké ztráty a újmy.

Za husitských válek roku 1420 se někteří netoličtí účastnili aktivně boje na straně husitů proti Zlaté Koruně a Prachaticím. O rok později byl husity zničen i rožmberský strážní hrad Poděhusy nedaleko Netolic.

Roku 1468 bylo městu králem Jiřím z Poděbrad uděleno právo výročního trhu na den sv. Václava. Celkem mělo město právo pořádat čtyři výroční trhy.

Ve stejném roce město obsadil válečný rytíř Jindřich Roubík z Hlavatec, který byl zarputilým nepřítelem rodu Rožmberků. Po vymření rodu Hlavatců však město připadlo Rožmberkům.

V druhé polovině 16. století vyměnil rožmberský vladař Vilém z Rožmberka Sedlčany za nedaleko stojící dvůr Leptáč, který byl v majetku známého stavitele rybníků a rožmberského správce Jakuba Krčína z Jelčan. Místo tvrze zde pak Vilém nechal italským stavitelem Baltazarem Maggim z Arogna vystavit lovecký zámeček Kratochvíli s oborou pro zvěř. V roce 1599 se zde delší dobu zdržoval Petr Vok z Romžberka.

Krutou ranou pro Netolice bylo období třicetileté války, kdy bylo město v roce 1619 dobyto a vypáleno císařským vojskem generála Dampierra. 107 domů ze 143 bylo vypáleno, včetně kostela Panny Marie, a obyvatelstvo bylo povražděno.

Po Rožmbercích připadlo panství Eggenberkům a poté Schwarzenberkům.

Nový rozvoj města začal až v 18. století, kdy zde vznikla tradice chovu a trhů koní a dobytka. Například ještě před druhou světovou válkou zde bývalo najednou až 3 000 kusů dobytka a koní. Díky tomu zde v té době prosperovalo až třicet trhových hospod.

Roku 1945 bylo město osvobozeno 26. pěší divizí armády Spojených států, a byla zde i podepsána dohoda o demarkační čáře mezi americkou a Rudou armádou.
 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení